YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
En Başarılı Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır?
Tasarım - Mart 02

En Başarılı Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır?

En Başarılı Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır?

02 Mart - Tasarım | 12 |

Ambalaj tasarımı hakkında nedir?  Nasıl yapılır?
Nelere dikkat edilmelidir? Püf noktaları nedir?
 

Bunlardan bahsetmek istedim, merakınızı cezbedebildiysem haydi başlayalım; ambalaj ürünün elbisesidir. Müşteriyi satın alma davranışına yönlendirmek için üzerinde gerekli tüm emtialar olmalıdır. Ürünün pazarda kalabilmesi için; doğru ve etkili bir tasarıma sahip olması kadar ambalaj malzemesi de önemlidir.

Çünkü ürünün yapısına uygun renk, uyumlu yazı ve biçimler ile tasarlanan çekici güzel görünümlü bir ambalaj, tüketiciye olumlu yönde etkiler. Ambalaj tasarımını bir ürünün tanıtımını yaparken ona zarar da verebilir, işte bu yüzden ürünü öne sürme sürecinde yapılan çalışmalarda renk düzeni, resim ve tipografi bilgisi gereklidir. Hazırladığınız ambalaj tasarımı ne kadar başarılı olursa ürün satışı ve Pazar değeri o kadar artacaktır.

Ambalaj ürünleri dış etkenlerden korumaktadır. Bir diğer amacı ise ürünleri bir arada tutarak taşınma ve depolanmasına kolaylık sağlar. Ambalajlar farklı türde hammadde kullanılarak üretilmektedir. Kısaca ambalaj koruyucu görevi üstlenir. Ürünün çarpma, ıslanma, zedelenme gibi etkenlerden korur. Ambalaj ürünün tüketiciye en uygun yolla ulaşmasını sağlar. Depolama kolaylığı yaratır. En önemli özelliği ise üzerindeki bilgiler ile tüketiciyi bilgilendirir ve satın alma davranışını etkiler.

Üzerinde yazılı olan ağırlık, fiyat, üretim tarihi, son kullanım tarihi, ürünün içeriği, firmanın adı, kullanım açıklaması, infı grafik vb. gibi tüm bilgiler tüketiciye ve satış yapan kişilere kolaylık sağlar. Tüketicinin ilgili kişiye sorma şansı olmadığından, bu bilgiler büyük önem sahiptirler.

Ambalajın tasarımı, satışa sunulan ürünün tüm özellikleriyle tüketiciye yansımalı ve onunla diyolog kurmasına yardımcı olmalıdır. Adeta ürünün dili olmalıdır. Bu dilin etkili olması, tanıtımın olumlu sonuçlanmasını sağlar. Bir markete giren tüketici eline aldığı ürünü inceledikten sonra rafa değil de market sepetine koyabiliyorsa bunda ambalajın büyük önemi vardır. Şüphesiz ambalaj tek başına kötü bir ürünün satışını bile yaptırabilir

Ürün tüketiciye sunulduğunda bulunduğu yerde her konumda çekici gücünü cazibesini göstermelidir. Satıcı kişiler ürünleri yan yana dizerken her zaman ambalajın geniş yüzeyini tüketicinin görebileceği şekilde yerleştiremeyebilir. O zaman ambalajın yan ve üst yüzeyleri de ürünün tanıtımı açısından önemlidir. Her ürün, farklı kuruluşların ürünleriyle ya yana geldiğinde çekiciliğini sürdürmesi gerekir. Bu durum raflarda olduğu kadar, tüketicinin elinde de ona verdiği güven açısından da önemlidir.

Her ürün ambalajı ile uyumlu olmalıdır. Ambalajın renk, yazı ve biçimler ile uyumlu olması, görsel anlamda güçlü bir etkiye sahiptir. Tüketici belleğinde olumlu algı yaratır. Ambalajda renk seçimi, tüketicinin algısında, duygularını etkilemesi, onun satın almaya yönlendirmesi açısından ciddi bir konudur. Renkler, her tasarımda önemli bir algıya sahiptir. Değişken olmakla birlikte her rengin psikolojik etkisi de farklıdır.

Ambalaj rengi, ürün yapısıyla bağdaşmalıdır. Ayrıca tüketici üzerinde yaratıcığı psikolojik etkide düşünülmelidir. Ambalajdaki tek renk veya bir renk tonu görsel etkiyi güçlendirir. Ambalajdaki yazı ve biçimler, zemin rengi ile karışmamalıdır. Ambalajda yer alması gereken önemli yazılar, önem sırasına göre ve ağırlıklı görülebilecek şekilde kullanılmalıdır. Karşılıklı yüzlerde biçim ve yazılar tekrarlanabilir. Konserve gibi silindir ambalajlarda, belli bir noktadan bakıldığında sadece üçte biri görülebilmektedir.

Ve de dörtte biri okunabilir durumdadır. Yassı ambalajlarda, alt kısımlar, önemli olmayan bilgiler veya tüketiciyi daha sonradan ilgilendiren bilgileri yazmak için kullanılır. Ambalajın üst kısımlarında, ürünün markası, firma adı, ayırt edici genel özellikler yer almalıdır.

Ambalaj tasarımcısı, yaptığı işin uygulama basamaklarını inceleyerek, ambalaj malzemelerini tanıyarak baskı işlemlerini ve tasarıma ilişkin sorunları bilerek çalışmaya başlarsa sonucunda başarılı olunur. Ayrıca üretimle her an iletişi halinde olunarak, işin bitimine kadar kontrolünü sürdürmesi başarının artmasına katkı sağlar.

Tasarımı yapan tasarımcı, sadece baskıya dair sorunları bilmesi yetmez, ürünü saklayacak ambalaj malzemesinin özelliklerini, olumlu ve olumsuz yönlerini, paketleme biçimlerini ve malzemeden en az fire vererek yararlanmayı bilmesi gerekir. Ekonomik gelişmelere bağlı olarak ambalaj malzemesinde de gelişmelere bağlı olarak ambalajlarında bazı malzemeler ve ambalajın tasarımı, üründen daha pahalıya mal olabilmektedir. Pahalı malzemeden yapılan gösterişli ambalajlar, ürünün de pahalı olduğu imajını yaratır. Bu anlayıştan hareketle eskiye oranla, ahşap ve tekstil ambalaj malzemeleri azalırken, metal, plastik ve cam gibi malzemeler artmaktadır.

Sonuç olarak; “En İyi Ambalaj Tasarımına” yukarıda ki önemli noktaların her birine dikkat edilmeli, gelişen tasarım sürecinin sonunda ulaşmanız kaçınılmazdır. Şimdiden tasarımcılara kolaylıklar diliyorum.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.