YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Global ve Başarlı Bir Marka Kurmak
Kurumsal Kimlik - Mart 06

Global ve Başarlı Bir Marka Kurmak

Global ve Başarlı Bir Marka Kurmak

06 Mart - Kurumsal Kimlik | 24 |

Global ve başarılı bir marka kurmak için 8 öneri

Marka oluştururken; markanın logosu ve kullanılacak renk skalasına kadar her ayrıntıyı dikkate almak gerekir. Marka isminin akılda kalıcı olması ve markanın kullanıcılarına verdiği mesajın etkili olması gerekir. Bir marka meydana çıkarılırken bu unsuruların üzerinde durmak önemlidir.

Fakat bu unsurlar markalaşma sürecinde ilk basamaktır. Markanızı globalde duyurmak ve hedeflediğiniz kitle üzerinde akılda kalıcı bir imaj oluşturmak için size 8 önerimiz var;
 

1.Hedef kitle sizi nasıl görüyor?

Dikkat çeken detaylardan biri; markayı hedef kitleye sizin nasıl ve ne şekilde anlattığınız değil, hedef kitlenin marka hakkında ne düşündüğü ve söylediğidir. Bu sebeple marka oluşumunun başlangıcında kitlenin marka hakkında ne düşündüğünü bilmeniz gerekir.

 

2. Kendize online platform kurun

Kendi dijital mecranızı oluşturun, oluşturduğunuz yaratıcı içerikleri bu mecradan yayınlayın. Hedef kitleniz ile bu mecradan iletişime geçin. Hedef kitlenizin hangi mecrada olduğunun analizini yapın, hangi mecranın markanıza uygun olduğunu belirleyin. Belirledikten sonra hangi mecrada yoğunlaşacağınız ortaya çıkar.

 

3. Oluşturduğunuz her plana markanızı katın

Kişisel markalandırma yaptığınız bütünişlerde önemli bir unsurdur. Yaptığınız işleri markanıza katmak önemlidir. Bu durumda sadece kullandığınız ürünler, kullandığınız markalar ve gittiğiniz yerler değil sektörünüzdeki meslektaşlarınızla da aranızdaki ilişki önemlidir.

 

4. Tutarlı davranın

Bir tüketici olarak en çok kullandığınız markaları düşünün. O marka güvenilir ve tutarlı olduğu için tüketici olarak sizin güveninizi ve bağlılığınız kazanmayı başarmıştır.

 

5. Hedef kitlenin tamamını memnun etmeye çalışmayın

"Ürünlerinizi ve ya hizmetinizi kullanan herkesi aynı anda memnun edemezsiniz. Özel ve farklı bir hedef kitlesi için en iyi marka olmaya gayret gösterin."

Bu süreci gözünüzü korkutmasın. Her zaman herkesin memnun kalmasını sağlayamazsınız. Bütün insanları memnun kalmasını sağlamak gibi bir çabanız olmasın. Hedeflediğiniz kitleye iyi ve yaratıcı reklam yapmak, kendine has içerikler sunmak yeterlidir.

 

6. Özgün değerler üretin

Kendi markanız için değer üretmelisiniz. Ikea gibi yüksek teknoloji gerektirmeyen şirketler bile birçok tüketici tarafından değer görmektedir.
 

 • Değer üretirken şu soruları sorabilirsiniz;
 • Rakiplerinizden sizi sıyıran tarafınız nedir?
 • Tüketicilere neler sunuyorsunuz. Sunulan ürünlerin rakip firmalardan farkı ne?
 • Sunduğunuz fırsat ve faydalar müşterilere nasıl yansıyor?
 • Ürün ve hizmetler, markanın pazarlama anlayışı ile aynı mı?
   

7. Güçlü ortaklıklar kurun

Markanın ortaklık kurduğu kişiler ya da markalar kendi markanızı ya yükseltir ya kaybettirir. Markanıza olumlu katkılar yapabilecek ortaklıklar oluşturun.

 

8. Marka ve yaratıcılık konusunda zeki davranın

Marka aidiyetini ve marka bilinirliğini arttırmak için kalıplaşmış söylemler dışında kreatif içerikler üreterek ve bilinmedik yöntemlerle ortaya çıkarabilirsiniz.

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.