YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Broşürler Neden Bu Kadar Önemli?
Tasarım - Mart 06

Broşürler Neden Bu Kadar Önemli?

Broşürler Neden Bu Kadar Önemli?

06 Mart - Tasarım | 25 |

Broşürler Neden Bu Kadar Önemli?


Geleneksel baskılı pazarlama yöntemlerinden biri olan broşürler iş dünyasının olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir.Marka bilinirliliğini arttırmada oldukça etkili olan broşürler kullanım amacına yönelik olarak farklılık göstermektedir.
 

Basılı reklam araçları kullanım açısında çoğu uzun süreli saklanmaktır. Dağıtım güzergahı sayesinde çok fazla tüketiciye ulaşmanızı sağlar. Maliyet olarak birçok tanıtım aracından ucuz oluşu tercih edilmesi birçok firma tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. Broşürler yaptığınız işe ve ürünlere yönelik tasarlanabilmektedir. Bu durum potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecektir. Tarımınız ne kadar etkili olursa o kadar çok dikkatleri üstüne çekecektir.

 

Etkili Bir Broşür Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Broşür tasarımında öncelik müşterinin neden ve nasıl bir broşür istediğini öğrenmektir. Broşür tasarımı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Broşür tasarımı çekici başlıklar, ana noktalar, vurgulamalar, dikkat çekici renkler ve görseller kullanılarak müşterinin amacına hizmet etmelidir.

Yazılı içerikte yazım, noktalama hataları olmamasına, dil bilgisi kurallarına uygun hareket edilmesine dikkat edilmelidir.

Etkili broşür örneklerine baktığımızda yazılı içerik yalnızca gerekli bilgiler için ayrılmıştır.

Yazılı içerikte basit , akılda kalıcı ifadeler kullanılmalıdır. Yazı tipi ve boyutuna da dikkat edilmelidir. 3 ten fazla farklı font kullanılmaması broşürün karışık gözükmemesi açısından önemlidir.

Broşür hazırlamada boyut iyi düşünülmelidir. A3 broşür , A4 broşür , A5 broşür , A6 broşür gibi birçok boyutta broşür tasarımı yapılabilir. Broşür örneklerini de inceleyerek amaca en uygun broşür boyutu seçilmelidir.
 

Broşür tasarımında görseller önemlidir. Piksel piksel görünen görseller ucuz ve kalitesiz bir görüntü yaratır. Kötü görseller kötü bir broşüre sebep olur. Bu da potansiyel müşteriye çekici gelmez. Profesyonel bir görüntü şirkete profesyonel bir imaj çizer.

Broşür tasarımındakontrasta da dikkat edilmelidir. Yazı ya da görsel arka plan üzerinde patlamalı , kendini farkettirmelidir.

Tasarım ögeleri broşür (renkler , şekiller , fontlar , simgeler , mizanpajlar , görseller) broşür hazırlamada birden çok kez tekrarlanır.

Broşür tasarımında tasarım ögeleri belli bir uyum ve denge içindedirler. Hiçbir parça keyfi olarak yerleştirilmemelidir.

Broşür tasarımında beyaz boşluk/negatif alan bulunur ve broşürün temiz ve erişilebilir olmasını sağlar. Boşluklar tasarımın karmaşıklığını engelleyen bir bariyerdir. Dikkat çekilecek yazı ya da görsellerin maksimum dikkat çekmesi için fırsat yaratır.

Broşür tasarımında toplam içeriğin en fazla % 10 u vurgulanır. Vurgulama teknikleri (kontrast , renk , kalın fontlar gibi) kullanılarak broşürün dikkat çekiciliği arttırılır.

 

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.