YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Neden Mobil Uyumlu Web Tasarım?
Web Tasarım - Mart 08

Neden Mobil Uyumlu Web Tasarım?

Neden Mobil Uyumlu Web Tasarım?

08 Mart - Web Tasarım | 31 |

Neden Mobil Uyumlu Web Tasarım?

 

Dünden bugüne mobil kulllanıma artan ilgi ile birlikte, mobil uyumlu web sitelerine olan ilgi daha da artmaya başladı. Bir web sayfasının mobil uyumlu kullanımı oldukça zordur. Masaüstü web sayafası tasarımları mobil cihazlara ekrana sıdırılacak şekilde küçültülür. Sayfa okunurluluğunu arttırmak için mobil cihazlar üzerinde zum yapmak sürekli yakınlaştırmak gerekmektedir. Mobil cihazlarla uyumsuz bir web sayfasına sahip olmak web sayfası ziyaretçilerinizin sizlerden siparişini tamamlamadan çıkmasına ya da sipariş vermeden sizleri tercih listesinden silmesine neden olur.

 

Kullanıcıların %80’i Mobil Cihazlardan

Mobil destekli bir web sayfasına sahip olmak daha çok bilinen adıyla responsive web sayfasına sahip olamak hem firma sahipleri için hem de arama motorları açısından oldukça önemli. Google tarafından yayınlanan bir analize göre dünyanın en çok ziyaret edilerek arama arama motoru olarak kabul edilen Google Search kanalı ile yapılan aramaların %51’lik kesimi mobil cihazlar aracılığı ile yapılmaktadır. Buradan yola çıkacak olursak %50’lik bir kesimin aramalarında mobil cihaz kullandığ bilgisine ulaşabiliriz. Genel kullanıcıların %80’i mobil cihazlardan erişim sağladığı için responsive web siteleri çok büyük önem taşımaktadır.

 

Kullanıcı Deneyiminin Önemi

Web sayfası tasarımı projeleri kapsamın kullanıcıların deneyimi her zaman ön plana çıkmaktadır. Bir sitenin hızlı ve dikkat çekici olması kullanıcılar tarafından oldukça önemlidir. Kullanıcı deneyimi tasarımlarında sezgisel hareket edilerek kişilerin firmaya ve firma hakkındaki bilgilerine kolay ulaşımı sağlanmalıdır. Bu durumların aksi bir yönünde hareket edildiğinde kullanıcılar tarafından firmanın web sitesi bir daha ziyaret edilemez.

 

Mobil cihazlar ile yapılan aramların oranına bakıldığında web tasarım için tek bir kullanıcı deneyimini gözlemlemek yeterli değildir. Mobil uyumlu web tasarım ile her ebatta ekranda aynı dizaynı sağlamak kullanıcıların istikrarını ve sadakatini arttırır.

 

Geri Dönüşleriniz Artsın

Bir sitenin geri dönü oranı her zaman için farklılık gösterebilmektedir. Web sayfası içerisinde gezinmek, firmayı daha yakından tanımak, site içerinde rahat gezinti sağlayabilmek ve sipariş  verebilmek gibi farklı geri dönüşler firma ve site sahipleri için oldukça önemlidir. Bu tarz geri dönüşlerin artışını sağlayabilmek adına mobil destekli bir web sayfası kullanmak gerekir. Çeşitli takip programları syesinde kullanıcı hareketleri incelenerek mobil cihazların kullanımı ardından Pc girişi yaptığı rahatlıkla tespit edilebilir. Bu tip durumlar tamamen kullanıcı memnuniyeti ile ilgilidir.

 

Responsive Tasarımların Avantajları

 • Responsive tasarım çokdaha kullanışlıdır. Kullanıcı deneyimini daha kaliteli ve kullanışlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.
 • Mobil detekli web siteler daha uygun maliyetlidir. Mobil destekli web siteler düşük maliyetli ve kullanışlı olduğundan çağımızda web site sahipleri ve web tasarım ajansları mobil uyumlu web site tasarım çalışmaları üzerine yoğunlaşmışlardır. Mobil uyumlu web sitelerin iyi bir şekilde hazırlanması sonucunda çok istisna gelişmeler hariç mobil siteye pek ihtiyaç duyulmaz.
 • Mobil uyumlu web siteler arama motorları tarafından önerilen web sayfalarıdır. Google başta olmak bütün arama motorları responsive tasarımları daha kalıcı kullanıcı deneyimine sahip oldukları için arama motoru sayfa sonuçlarını (SERP) daha yukarı taşımaktadır.
 • Mobil uyumlu web siteler farklı cihazların boyutlarına göre şekil değiştirerek adapte olan tasarımlar olduğu için aynı url tek site olacaktır. Tek site üzerinden işlerin kolayca halledilebilmesi yönetimi ve güncelleme işlemlerini tek yönetim panel üzerinden yapmaya olanak sağlaması zamandan ve paradan ciddi tasarruf sağlamaktadır.

 

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.