YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Netflix’in  Kendine has Yeni Fontu: Netflix Sans
Tasarım - Mart 06

Netflix’in Kendine has Yeni Fontu: Netflix Sans

Netflix’in Kendine has Yeni Fontu: Netflix Sans

06 Mart - Tasarım | 20 |

Netflix’in  Kendine has Yeni Fontu: Netflix Sans

Netflix, kendi fontunu tasarladı ve kendine özgü fontu olan firmalar arasında yerini aldı. Bu atılım ile Netflix, bütçesini kar oranı konusunda hızlandıracak.

Netflix sadece özgün içerikler üretmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılarının kullanım alışkanlıklarını da analiz ederek ölçümlemeler yapıyor. Bu ölçümlemeler sonucunda, kullanıcıların alışkanlıklarına uyum sağlıyor. Yaşantımıza  giren  “Netflix and chill” deyimi, Netflix'in başarısının bir göstergesi. 190'dan fazla ülkede 109 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan Netflix, yıllar içerisinde değişim gösteren bir logo geçmişine sahip.

Yıllar içerisinde değişim gösteren Netflix logosu ve arayüzü artık Noah Nathan ve Tanya Kumar’ın yönetimindeki tasarım ekibine emanet. Bu ekibin hazırladığı yeni font ailesi  olan  "Netflix Sans", artık Netflix'in yeni yüzü.

Fontların lisans süreci, Amerika şartlarında oldukça pahalı olduğu için Samsung, Apple, Microsoft, Google gibi  markalar, kendi fontlarını tasarlama yönünde bir yol çiziyor hem de özgün bir görünüm sağlamış oluyorlar. Yeni yapılanmada, sadece marka ekibiyle değil, Dalton Maag ile de çalışarak, yapılarını güçlendirmiş oldular. 
 

Göze Hitap Eden Sans Serif

Yeni sans-serif, eğlence sektöründe pek çok alanda karşılaştığımız bir font olan Gotham'ın yerine geçiyor. Netflix'in tasarım ekibi, yeni oluşturdukları font ile her yıl milyonlarca dolar kara geçeceklerini belirtiyor.
 

Yazı karakteri, sade ve okunabilir bir yapıya sahip. Bu sayede kullanıcılar içeriklere cihaza bağlı kalmadan odaklanabiliyor. Dikkat dağıtmayan ve minimal yapısı ile kullanıcıların beğenisini topluyor. Harf yapısı, ekranda fayda sağlayan bir işleve sahip. Üst bölümlerde sinematik etkiler taşırken, alt kısımlarda geometrik ve kompakt izler barındırıyor.

Örneğin "T" harfini ele alırsak, bu harfin üst kısmında kemerli bir yapı bulunuyor. Bu, markanın sembolünü çağrıştıran bir sinematik eğri durumunda.

Logo çalışmasında, 50'li ve 60'lı yıllardaki geniş ekranlı çekimlerde kullanıla  anamorfik lensli Cinema Scope'un logosundan esinlenildiği belirtiliyor.

 

Netflix Sans font ailesi regular, light, thin, medium, bold ve black olmak üzere temel değerleri taşıyor. Font ailesinin tümüne bakıldığında göz yormayan bir estitiğe sahip. Helvetica, Futura gibi çok kullanılan fontların iddialarının karşısında Netflix, kullanıcılar için kolaylık sağlamayı hedefliyor.
 

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.