innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
award1 pointerHoverItem award2 pointerHoverItem
İlk Türk Grafik Tasarımcı İhap Hulusi Görey
Haziran 19

İlk Türk Grafik Tasarımcı İhap Hulusi Görey

İlk Türk Grafik Tasarımcı İhap Hulusi Görey

19 Haziran | 67 |
Gizem DEMİRTAŞ
Gizem DEMİRTAŞ | @gizemdemirtas Communications Manager

 

Türkiye'de grafik sanatının kurucusu, ilk grafik tasarım sergisinin sahibi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurumsal kimliğinin oluşmasında büyük bir paya sahip olan İhap Hulusi Görey'i tanıyalım. 

28 Kasım 1898'de Mısır'ın Kahire şehrinde doğan İhap Hulusi, Mısır'ın ünlü bir mimar ve müteahhiti olan Ahmet Hulusi'nin oğludur. Kemahlı bir asker olan dedesinin Hıdıv maiyetinde görev yapması nedeniyle Mısır'a gelmiş bulunan aile, I. Dünya Savaşı'nda Kahire İngiliz işgaline uğrayınca İstanbul'a döndü. Kardeşlerinden Yavuz Görey Türkiye'de ünlü bir heykeltıraş, Nihat Hulusi ise Mısır'ın önde gelen müzecilerinden birisi olmuştur.

İhap Hulusi, ilk ve orta tahsilini Kahire'deki İngiliz okullarında yapmıştı. 1917'de Almanya'da yaşayan bir ressamdan postayla resim dersleri aldı, 1920 yılında resim eğitimi görmek üzere Almanya'ya gitti. Önce Münih'te Heimann Schule atölyesinde üç yıl çalıştı. 1923'te düzenlenen Galatasaray Sergisi'ne Almanya'da yaptığı çalışmalarıyla katıldı. Daha sonra Kunstgewerbe Schule'ye devam ederek tahsilini tamamlayan İhap Hulusi, 1925'te İstanbul'a döndü.

Türkiye’ye döndükten sonra ilk siparişini 1926’da İnci Diş Macunları adlı bir markadan aldı. İhap’ın ses getiren tasarımı onun birçok markayla çalışmasını sağladı: Vog Çorapları, Milli Piyango, Tekel, Kulüp Rakısı, İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Piyale Makarnaları, Kodak, Kurukahveci Mehmet Efendi, Sümerbank, Ford, Bayer, Spor Toto ve daha nice marka.

İhap Hulusi’nin çizimleri Mustafa Kemal Atatürk’ün de dikkatini çeker. Genç Türkiye’de yürütülen aydınlanma kampanyasının bir ayağı da okuma-yazma seferberliğidir. İşte Atatürk, İhap Hulusi’den sevimli bir Alfabe kapağı hazırlamasını ister. Hatta kızı Ülkü ile birlikte bir süre poz da verir. İhap Hulusi’nin çizdiği Alfabe kapağı 1970’li yıllara dek kullanıldı.

İhap Hulusi yeni kurulmuş bir ülkenin uzman ilk tasarımcısı oldu. Türkiye’nin ilk yıllarından beri kurumsal kimlik ve görsel anayasa oluşturdu. Bizlere ekonomik, siyasi ve sosyo-kültürel yaşamdan izler bıraktı. Yaşamı boyunca bu meslekte zorluk çekse de Türkiye’nin ilk afiş sanatçısı olmaktan mutlu olduğunu şu sözlerle ifade etmiştir:

“Resimden, bunun kompozisyonundan, renkten anlamayan siparişi verenler olmuştur. Bunlar, gereksiz ve anlamsız müdahalelerle yaptığım resimleri bozmuşlardır. Örneğin boş gördükleri yerlere yazılar sıkıştırarak kompozisyonu bozmuşlar, resimdeki renkleri değiştirmişlerdir. Bu koşullar altında çalışmak zor oluyordu. Sanat, yetenek ve zevkimi, para kazanmak uğruna feda etmek zorunda kalıyordum. Baskıya da gereken önem verilmediği için afişlerdeki renkler bozuk çıkıyordu. Bu bozukluk, en çok piyango biletlerinde görülüyordu. Yaptığım orijinal iş ile basılmış biletin renkler yönden hiçbir ilgisi kalmıyordu. Fakat bu zorluklara karşın Türkiye’ye ilk renkli afiş resmini getirmiş bir ressam olmam dolayısıyla memnun ve bahtiyarım.”

 

Kaynak

https://www.bidolubaski.com/blog/turkiye-grafik-sanatinda-ilklerin-insani-ihap-hulusi-gorey

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0hap_Hulusi_G%C3%B6rey

https://kutudasanatvar.com/blogs/kutublog/turkiyenin-ilk-grafik-tasarimcisi

  • ilk grafik tasarımcı
  • türk grafik tasarımcı
  • ilk türk grafik tasarımcı
  • grafik tasarım

BLOG

Dijital Reklam Ajanslarının
İhtiyaçları Blogumuzda

Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumlar
  • Yorum Bulunamadı.