YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Animasyon Türleri Nelerdir?
3d Modelleme - Mart 16

Animasyon Türleri Nelerdir?

Animasyon Türleri Nelerdir?

16 Mart - 3d Modelleme | 42 |

Animasyon Türleri Nelerdir?

 

 • 2d Cel Animasyon:  Eski ve tarihi animasyon türleri en popüler tasarı şekillleridir. Cel animasyon oluşturulmadan önce arka plan işlemleri tamamlanır. Yapılmış olunan arka planlar dahilinde selüloit (saydam tabaka) yerleştirilir. Bu tabakanın çizlip renklendirilmesi sonucu yapılan bir tekniktir. Cel animasyon çağımızda yerini bilgisayar uygulamaları ile yapılan 2D ve 3D animasyonalara bırakmıştır.

           30 Eylül 1960 tarihinde yapılan Taş Devri, cel animasyon için iyi bir örnektir.

 

stop montion animation

 

 • Stop Motion Animasyon: 3 boyutlu varlıkları harek ediyormuş gibi gösteren bir animasyon yöntemidir.  Stop Motion Animasyonda kuklalar, oyun hamurları ve slikon malzemelerden oluşan nesneler kullanılmaktadır. Dijital ya da tek kare çekim özelliği bulunan kameralar ile nesneler hareketlendirilerek nesnelerin her hareketi kaydedilir ( her saniye için 15-24 kare). Görseli çekilen tamamı hareketli görüntülere Stop motion animasyon denir. Bu özelikler birçok çizgi flim tekniği ile aynıdır. Tek fark stop motion animasyonda kullanılan model ve mekanlar 3 boyutlu objeler kullanılarak çekime alınır.

           1 Aralık 2000 tarihinde gösterime giren Tavuklar firarda filmi buna en güzel örnektir.

 

bilgisayar animasyonu

 

 • Bilgisayar Animasyonu: Günümüzde kullandığımız 2D ve 3D modellerimiz en son halidir. Bu yöntemler kullanılarak yapılan animasyonlar daha hızlı ve kaliteli bir şekilde orataya çıkmaktadır. Eski tekniklere göre daha az yorucu ve 10 kişilik iş gücünü tek kişiye indirgeyen bir sistemdir. Bu durumun nedeni gerekli pozlar yapıldıktan sonra bilgisayar ortamında otomatik olarak bu   tamamlanmasıdır.

1995 yılında, Disney ve Pixar isimli iki şirket, ortak bir çalışma ile tamamen bilgisayar ortamında  üretilen  Toy Story adında ilk animasyon filmini yaptı.

 

 

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.