YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
award1 pointerHoverItem award2 pointerHoverItem
Marka Oluşturma Aşamaları
Mart 22

Marka Oluşturma Aşamaları

Marka Oluşturma Aşamaları

22 Mart - GRAFİK | 5 |
Burak Yılmaz
Burak Yılmaz | @administrator Yönetici

Marka Oluşturma Aşamaları

 

Marka, firmaların vermiş olduğu iki farklı hizmeti  birbirinden ayırmak için oluşturulan unsurlardır. Firma ya da şahıslar, kendi kurumsal kimliklerini belirleyip bir isim oluşturduktan sonra marka aşamasına gelmektedir. Bir işletmenin marka olabilmesi için, başka işletmelerden kendini ayıracak bir hizmet sağlaması gerekmektedir.

 

Bazı firmalara ait ürünler zamanla marka isimleriyle anılmaya başlamıştır. Selpak, jilet gibi örneklerini verebileceğimiz bu ifadeler, aslında kağıt mendil ve tıraş bıçağından söz etmektedir. Fakat kendilerini üreten markaların isimlerini almıştır.

 

Marka Nasıl Oluşturulur?

 

Türkiye’de bir firmanın marka tescili alabilmesi için, Türk Patent Enstitüsü’ne başvurması gerekmektedir. Türkiye’de hizmet markası, garanti markası, ticaret markası, ortak markalar ve alt markalar olarak sınıflandırılan marka çeşitleri mevcuttur. Patent başvurusu yapıldıktan sonra marka tescil işlemi gerçekleştirilir ve başvuru yapan firma ya da kişiden başka kimse bu ismi kullanamaz.

 

Marka Çeşitleri

  • Ticaret Markaları

Bir firmanın ürünlerini diğer ürünlerden ayırmak amacıyla kullanılan markadır. Ürünlerin üzerinde yer alan ticari isimleri buna örnek olarak gösterebiliriz.

  • Hizmet Markaları

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların kullandığı markalardır. Oteller, radyolar, restoranlar gibi hizmet veren firmaları bu markaya örnek gösterebiliriz. Aynı zamanda bu marka çeşitleri koruma altına da almaktadır.
 

  • Garanti Markaları

Değişik alanlarda hizmet veren firmaların vermiş oldukları hizmetlerin ortak paydalarını, coğrafi kaynaklarını, kalitesini ve üretim yöntemlerini garanti altına almak için kullanılan markalardır. Bu marka çeşidi, pek çok işletme tarafından kullanılabilir. Türk Standartları Enstitüsü ya da ISO 9001 bu marka çeşidine örnektir.
 

  • Ortak Markalar

Ticaret, üretim ya da hizmet firmaları tarafından kullanılan marka çeşididir. Teknik yönetmeliğe uygun olan ortak markalar, birden fazla firmanın kullanabilmesi ayrıcalığına sahiptir. Bünyesinde, mutlak hak garanti etme, kaynak gösterme, koruma gibi pek çok işlevi barındıran bu marka çeşidine, Mali Müşavirler Odası logosu örnek gösterilebilir.

 

Marka sahibi olacak firma ya da kişinin bu alanda gerekli araştırmaları yapması gerekmektedir. Belli faktörleri bünyesinde barındırması gereken firma sahibi, bu araştırmaya uygun olarak hareket etmelidir. Oluşturulan ürünün müşterilere hitap etmesi ve belli çağırışımlar gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu çağırışımlar, orijinallik, imaj, kişisel ve duygusal fayda, kullanılan semboller, markanın kişiselliği ve marka ile müşteri arasındaki ilişkidir.

 

Dünya genelinde bilinen pek çok marka, kullanıcıların kafasında çağırışım yapmaktadır. Bu yüzden küçük işletmelerin markalaşabilmesi için bu bahsettiğimiz faktörleri bulundurması gerekmektedir.

Marka ve reklam aynı şey değildir. İkisi birbirinden zıt olan kavramlardır. Bundan yola çıkarak firma ya da kişiler, pazarlayacağı ürünün hedef kitlesinin gösterdiği reaksiyona göre başvuru sürecini başlatmalıdır. 

 

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Bir işletme ya da kişinin marka tescili alabilmesi için, logosunun ve isminin oluşturulmuş olması gerekmektedir. Firma ya da şahıs belli belgeleri toparlayıp başvuru yaptıktan sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından gerekli aşamalar sağlanmaktadır.

Kurumsal ya da bireysel başvuru seçenekleri mevcut olan enstitüde yabancı kökenli vatandaşlar, vekilleri aracılığıyla başvuruyu gerçekleştirebilmektedir. Başvuru sürecinde elinizde olması gereken belgeler bir diğer merak edilen unsurdur.

Şirket ve kurumlar için, başvuru tutarını ödediklerine dair banka dekontu mutlaka Türk Patent Enstitüsü’ne ibraz edilmelidir. Marka örneği, vekaletname, vergi levhası ve faaliyet belgesi de başvuru sürecinde gerekli olan belgelerdir. Eğer şahıslar başvuru yapacaksa, vekaletname, marka örneği, TC kimlik numarası ve başvuru tutarını ödediğini gösteren banka dekontuyla başvuru yapması yeterlidir. 

Evraklar teslim edildikten sonra, ticari unvan koruma altına alınmış olur. Türk Patent Enstitüsü evrakları inceler. Eksik gördüğü takdirde ise 2 aylık bir süreç tanıyarak evrakların tamamlanmasını talep eder. Firma ya da şahıslar, tanınan bu süre içerisinde evrakları temin etmezse başvuruları iptal edilir. Türk Patent Enstitüsü herhangi bir eksik görmez ise incelemeler başlatılır. Başvuru süreci usulüne göre işlerse marka bülteninde başvuru yayınlanır.

İlgililer ya da üçüncü kişiler marka için itirazda bulunursa inceleme tekrarlanır ve kararlar gözden geçirilir. Bu aşama da sorunsuz atlatıldığında ticari unvan koruma altına alınır. Türk Patent Enstitüsü tarafından koruma süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yılın dolmasına yakın yenileme işlemi yapılmalıdır. Herhangi bir olumsuzluk görülmediği takdirde marka tescili sağlanmış olur. Kurum ya da kişiler, başvurunun olumsuz geçip geçmediğine dair Türk Patent Enstitüsü’nden bilgi alır.

 

Online Marka Tescili Başvurusu

Marka tescil başvurusunu online olarak gerçekleştirmek için belli firmalardan yardım almak mümkündür. Firmalar adına, başvuruyu gerçekleştiren ajanslar bu konuda destek sağlar. İnternet üzerinden iletişime geçtiğiniz ajanslardan patent hakkında gerekli bilgileri talep etmek mümkündür.

 

Marka Tescili Neden Reddedilir?

Başvuru sürecinde markanın araştırılması söz konusudur. Sunulan markanın patenti alınmış ise ya da diğer firmalarla benzerlik gösteriyorsa Türk Patent Enstitüsü tarafından reddedilir.

Yani bu süreçte, firma ya da şahıs diğer markalardan farklı yönler bulmalıdır. Logo, bu aşamada çok önemli bir yere sahiptir. Benzerlik gösteren logolar, enstitü tarafından reddedilir. Yine marka adının özgün olmaması durumunda başvuru, Türk Patent Enstitüsü tarafından reddedilir.

Bu olumsuzlukların çözümü için ise araştırmalar söz konudur. Ancak, Türk Patent Enstitüsü tarafından reddedilen başvurular tekrar işleme alınmaz. Şahıs ya da firmalar, yeni marka başvurularını özgün bir marka adıyla gerçekleştirmelidir. Yine bu süreç, 11 ayda sonuçlanacaktır.


 

  • marka oluşturma
  • marka oluşturma örnekleri
  • marka oluşturma programı
  • marka oluşturma süreci
  • marka oluşturma aşamaları
  • marka oluşturma stratejileri

BLOG

Dijital Reklam Ajanslarının
İhtiyaçları Blogumuzda

Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.