YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Dünyaca Bilinen 10 Markanın Logosunu Ezbere Ne Kadar Doğru Çizebilirsiniz?
Tasarım - Mart 06

Dünyaca Bilinen 10 Markanın Logosunu Ezbere Ne Kadar Doğru Çizebilirsiniz?

Dünyaca Bilinen 10 Markanın Logosunu Ezbere Ne Kadar Doğru Çizebilirsiniz?

06 Mart - Tasarım | 21 |

Dünyaca Bilinen 10 Markanın Logosunu Ezbere Ne Kadar Doğru Çizebilirsiniz?
 

Signs.com, 156 kişi ile 10 ünlü markanın logosunu ezbere çizme çalışması yaptı.

Global firmaların gücü, logo ve amblemleri biliçaltımıza işlemiş durumda. Ünlü firmaların profesyonel logo tasarımı çalışmalarında  yer alan renk ve simgeler, popüler kültür ürünlerinde etkili oluyor. Akıllı telefonların hayatımızda daha fazla yer kaplamasıyla birlikte ortaya çıkan Logo Quiz ve benzeri oyunlar, markalar ile bireylerin bağını ölçme amaçlı hazırlanmıştı.

Logoyu oluşturan etmenler, renkler ve logo tasarımı nın genel çerçevesi, aklıda kalıcığı belirleyen unsurlar.
 

Sign.com e-ticaret sitesi, ABD'nin Utah Eyaletinde, Salt Lake City'de baskı ve tasarım sektöründe çalışmaları olan bir marka. Bu marka, bireylerin logolar ile ilişkisini ölçümlemek amacıyla, 156 Amerikan vatandaşla "Branded in Memory" adını verdiği bir çalışma gerçekleştirdi. Çoğunlukla Amerika'da faaliyet sürdüren, aynı zamanda dünyaca ünlü olan 10  markanın logosunu, 156 kişinin çizmesini istedi, tabii akıllarında kalanlar kadarıyla. Çizim becerisini gözetmeksizin yapılan çalışma, görsel hafıza ön planda olacak şekilde hazırlandı. Çoğu birey, logoları doğru hatılamak şöyle dursun, alakası olmayan pek çok çizim sundular.


Çalışmada toplam 80 saat çizim gerçekleştirildi. Bu çalışma içerisindeki markalar, global çapta çok bilinen ve sektörünün pazarındaki öncü markalardan seçildi. Adidas, Apple, Burger King, 7 Eleven, Dominos, Starbucks, Foot Locker, Walmart, Target ve Ikea'nın da yer aldığı bir marka listesi mevcut.

Çalışmada ortaya çıkan sonuçlardan bazıları şu şekilde: Her 5 kişiden biri, Foot Locker'ın logosundaki hakemin şapka taktığı düşüncesinde. Yine çalışmaya katılan kişilerin yarıya yakın kısmı, Starbucks'ın logosundaki deniz kızının taçsız olduğu kanaatinde.

Sign firmasının çalışmaları sonunda ortaya pek çok karmaşık  ve hayali logo tasarım çıkmış durumda.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.