YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Karton Çanta Nedir?
Tasarım - Mart 01

Karton Çanta Nedir?

Karton Çanta Nedir?

01 Mart - Tasarım | 15 |

Karton Çanta Nedir?

Karton çanta, son senelerde en etkili reklam aracı olan alışveriş yapılan yerlerde veya marketlerden alınan ürünün koyulduğu baskılı materyallerdir. Çantanın üstünde markanın logosu ve iletişim bilgileri olduğundan müşterinin taşıdığı her yerde reklamınız yapılır. Karton çantalar tek kullanımlık değildirler. Kullanım süreleri uzun olduğundan markanın reklamına faydası olan araçlardır.

 

Karton çantalarda tasarımın bir sınırı yoktur. Ama en çok kullanılan çeşitleri, dik, yatay, körüklü ve körüksüz modelleridir. Müşterinin uygun gördüğü ve istediği şekilde karton çantalar tasarlanır. Genellikle kroma karton, Amerikan Bristol, kraft ve kuşe kâğıttan hazırlanır. En çok tercih edilen ise 250 gr ve üstü kâğıtların kullanılmasıdır.

 

Karton çantanın daha dayanıklı olması için kalın gramaj kâğıtlar kullanılır. En uygun fiyata yapılan çantalar kroma kartondan yapılır. Kartonun dış yüzeyine ani baskı yapılır bu yönü beyazdır. Kartonun içi gridir. İçine baskı yapılmaz. Bu nedenlerden kroma kartonun fiyatı uygundur. Fakat unutulmaması gereken şey bu çantanın içine koyulacak ürünün ağırlığıdır. Ağırlığa göre kâğıt seçimi yapılır.

 

Karton çantaların boyutları hesaplanarak kâğıt baskıya girmeden ayarlanır. Karton çantanın açık hali ortaya çıkar. Bu zamanda çanta baskıya girer ve 4 renk ofset baskı yapılır. İstenilirse çeşitli uygulamalar yapılabilir. Bunlar hologram baskı, selefon, lak ve gofre uygulamalarıdır.

 

Karton çantada her iki yerde de baskı varsa, diğer tarafa vernik atılır. Bu sayede baskının diğer tarafa geçmesi önlenmiş olur. Kâğıdın kesimi yapılır, yapılacaksa yapıştırma işlemi yapılarak kurumaya bırakılır. Kuruması bittikten sonra körüğü varsa körük açılır. Körüğün içine destek kartonlar koyulur. Sonunda sap olarak ne kullanılacaksa yerine yerleştirilir ve karton çantanın imalatı bitirilir.
 

Karton çantalara yapılan komple selefon ve lak uygulaması çok ilgi çekici ve farklı bir tarz yaratır. Bu yapılan uygulamalarla karton çanta parlak ve dikkat çeken bir hal alır. Ama bu uygulamalar müşterinin isteklerine göre gelişir. Markanın imajına ve reklamına yardımcı olan karton çantayı her basım tesisinin yapması zordur. Markaya özel yapılan tasarımlar, diğer markalarla aranızda rekabete yol açar. Bu yüzden farkınızı ortaya koyabilecek bir basım tesisi seçilmelidir. 

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.