YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Google Kurumsal Kimlik Analizi
Kurumsal Kimlik - Şubat 26

Google Kurumsal Kimlik Analizi

Google Kurumsal Kimlik Analizi

26 Şubat - Kurumsal Kimlik | 107 |

google kurumsal kimlik

Google geleneksel bir şirket değil. Misyon olarak tüm dünyadaki bilgileri organize etmek, evrensel olarak erişilebilir ve yararlı kılmayı hedefliyor.

Kuruluşundan bu yana, Google.com ana sayfa yapısında büyük ölçüde basitliği tercih etti. Logo çok renkli olmasına ragmen temiz ve basit bir kullanım ile tercih edildi. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, ihtiyaç ve algılar da değişiklik gösteriyor.

 

Değişen dünyamızda kullandığımız tüm materyaller birbirleri ile etkileşime girebilme özelliği kazanmıştır. Kıyafetler, ses ve görüntü teknolojisi, akıllı cihazların her Alana yayılması, günlük yaşantımızın birer parçası haline gelmiştir. Kullanıcılar artık Google'ın bir takımyıldızı kullanarak Google ile bağlantı kuruyor ve Google’ın tüm yan uygulamaları ile de etkileşime giriyor.

 

İşte, insanların Google hakkında bildiklerini ve sevdiklerini en iyi şekilde değerlendiren ve markayı dinamik ve sıradışı olmaya devam edecek şekilde geliştiren bazı tasarım düşüncelerine bir bakış.

 

Birlikte tasarlanmış

google kurumsal kimlik

 

Bu yılın başlarında, Creative Lab ve Material Design ekibi de dahil olmak üzere şirketin her yerinden gelen tasarımcılar, hafta boyunca süren yoğun bir tasarım koşusu için New York'ta toplandı. Ele almak istediğimiz dört sorunu belirten bir özet hazırladık:

 

 1. Sınırlandırılmış alanlarda tam logo hissini taşıyabilecek ölçeklenebilir bir işaret.

 2. Bir etkileşimin her aşamasında kullanıcılara yanıt veren dinamik, akıllı hareketin birleştirilmesi.

 3. İnsanların Google ile günlük karşılaşmalarında tutarlılık sağlamak için ürünlerinde markalaşmaya yönelik sistematik bir yaklaşım.

 4. Bizi Googley’e getiren, kullanıcıların bildiği ve sevdiği markanın en iyilerini ihtiyaçlarının nasıl değiştiğine dikkat çeken bir çalışma.

 

Markamız, temiz beyaz bir arka plan üzerinde dört renkten oluşan bir anatomiye sahip.

Bu anatomic yapıyı incelemek için çeşitli alanlardaki uzmanlar çalışmalar gerçekleştirdi. Mühendislik, araştırma, ürün ve pazarlama çalışmaları ve bu çalışmaların tasarım ve tanıtıma yansımaları incelendi. Bu birleştirici süreç, herhangi bir platformda pazarlama materyallerimiz ve ürün çalışmalarımızda kullanılabilecek kadar esnek bir sisteme yol açtı: tek bir logo oluşturan üç temel durum

 

Elementler

Soldan sağa: Google Logotype, farklı ve çok renkli yapısı ile sans serif bir yapı kullanıyor. G harfinin küçük-büyük olması da logonun tamamının kullanımı ile bağlantılı bir durum oluşturuyor. google kurumsal kimlik

Sistemi anlamak

Düşünme ve tasarım gelişimi, temel unsurlardan çok daha derinlere gider ve çok çeşitli uygulamalarda çalışan ekipler arasında tutarlılığa yardımcı olacak bir özellik geliştirmeye yardımcı olur. Aşağıdaki örnekler kapsamlı değildir, ancak sisteme giren düşüncenin bir kısmını gösterir.

Google logosu her zaman basit, arkadaş canlısı ve yaklaşılabilir bir tarza sahipti. Geometrik formların matematiksel saflığını, okul kitaplarının nostaljik yapısını ve çocuksu sadeliği bir arada yansıtarak tüm nitelikleri korumayı amaçladı. Yeni logoda ise özel, geometrik bir sans-serif yazı tipi tercih edildi. Önceki çalışmadaki renkler sabit tutularak tipografik farklılıklarla markanın sıradışı olması yansıtıldı.

 

Son logo tüm yeni dijital bağlamlarda maksimum okunabilirlik için çeşitli boyutlarda ve kullanımlarda ayrıntılı olarak test edildi. Serigrafi ve baskıda kullanımı yönlendirmek için, boşluk, açıklık kuralları, matematiksel yönler dahil olmak üzere logonun tüm uyarlamalarını kapsayan standartlar geliştirildi.

 

Google G Yapısı

Google G, doğrudan 'G' logosundan türetilmiştir, ancak küçük boyutlarda da anlaşılır olması için tüm ayrıntılara dikkat edildi. Logonun ikonografik yapısı, dairesel formu, formun bozulmaması için geliştirilen tüm matematiksel hesaplamalar çalışıldı. Renk oranları, logo tipinin tam spektrumu, gözün anatomic yapısına göre formlanması gibi detaylar da göz önünde bulunduruldu.

 

Hareketli Google Noktaları

Google noktaları, logonun dinamik ve sürekli hareket eden bir durumudur. Bunlar, Google’ın işteki zekasını temsil eder ve Google'ın sizin için ne zaman çalıştığını gösterir. Bu eşsiz, sihirli anları düşünüyoruz. Dinleme, düşünme, cevaplama, anlama ve onaylama gibi çok çeşitli ifadeler geliştirildi. Hareketleri kendiliğinden görünse de, hareketleri, noktalar geometrik yaylar boyunca hareket ederken ve standart bir çabuk gevşetme eğrileri kümesini izleyerek tutarlı yollara ve zamanlamaya dayanır.

 

Renk

Google’ın logosu, beyaz zemin arasındaki boşluktan yararlanır, ancak renkler bitişik olduğunda (Google G'de olduğu gibi), görsel olarak karıştırılır ve orijinal renk değerlerinin farklı algılanmasına neden olabilir. Bu nedenle logoda net renkler, doygunluğu üst seviyede kullanılarak canlılığın oluşması sağlanmıştır.

 

Matbaacılık

Logonun yenilenmesine paralel olarak, destekleyici nitelikte kurumsal kimliğe uygun olarak geometrik bir sans serif yazı tipi tercih edilmiştir. Yazı tipi, tasarım ile doğru orantılı olacak şekilde hazırlanmış ve geometrik olarak orantılı şekilde tasarlanmıştır. Bu, Google logo ve ürün adı arasında uygun bir ayrım seviyesi sağlamamıza olanak tanır. Karakter kümesi sayılar, noktalama işaretleri, vurgu ve alternatif karakterler, kesirler, sembollerle tamamlanmıştır ve genişletilmiş Latince, Yunanca ve Kiril dillerini desteklemektedir.

 

Ürün

Google’daki ürünlerin çoğu güncellemeyi destekleyecek şekilde hazırlanmıştır ancak çoğu kişinin için en çok kullandığı deneyim olan Arama kısmı öncelikli olmuştur. “Arama” bölümü UX ve mühendislik ekipleri ile kimliğin tüm yönünü ifade edecek şekilde tasarlanmıştır. Metin ve ses sorgularının ilk uygulamasını sunmak için çok sayıda geliştirici ile hazırlanmıştır.

 

Daha geniş dağıtım

Tasarım geliştikçe mühendislik, kod tabanındaki veri üretimi, sürüm kontrolü ve self servis dağıtımı için benzersiz bir yaklaşım ile geliştirilmiştir.. Temel varlıklar için piksel mükemmelli SVG'ler kullanarak, boyut, renk ve arka plan gereksinimlerini karşılamak için otomatik olarak binlerce vektör tabanlı değişken oluşturulmuştur.. Bu değişkenler daha sonra çoğaltmayı önlemek ve her ekibin en doğru, en güncel dataları kullanmasını sağlamak için, kontrollerin de en uygun şekilde yapılmasını kolaylaştırmak için hazırlanmıştır.

Bu, tasarım pikselinin kullanıldığı yerlerde tüm araçlara uyum sağlayacak şekilde renk ve boyut olarak optimize edilmiştir. Eski logo, karmaşık dizileri ve daha büyük dosya boyutuyla kullanıldığı için düşük bant genişliği gerektiriyordu. Yeni logo ise küçültülmüş dosya boyutunu bu geçici çözümü engelliyor ve Google’ı bir sonraki kullanıcılar için daha erişilebilir ve kullanışlı hale getirilmesine yardımcı oluyor.

 

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.