YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
award1 pointerHoverItem award2 pointerHoverItem
Katalog Tasarımı
Mart 15

Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı

15 Mart - GRAFİK | 18 |
Burak Yılmaz
Burak Yılmaz | @administrator Yönetici

Katalog Tasarımı

 

Kataloglar, firma veya kurumlara ait olan ürün ve hizmetleri tanıttıkları kitapçıklara verilen addır. Başarılı bir katalog hazırlarken önce, kataloğun ne hakkında olduğuna karar vermemiz gerekir. Göz alıcı tasarım, ilgi çekici görseller ve düzen iyi bir katalog için temel adımlardır. Katalog basım evresine gelmeden önce başarıya ulaşmış katalogları incelemekte yarar vardır.

İyi bir kataloğun performansı, firmanın pazarladığı ürünün kalitesiyle ilgilidir. Seçilen hedef kitlenin stiline göre tasarım uygulanmalıdır. Kaliteli bir kataloğun tasarımı marka ile paralel olmalıdır. Kataloğa ilk kez baktığımızda, kapak tasarımı ilgili alıcıyı etkilemelidir. İyi bir katalog kapağının özellikleri arasında net ve kolay olması gösterilebilir. Okuyucuyu harekete geçirerek satın alma sürecini hızlandıran katalog, iyi bir katalogdur.

 

Güçlü, kaliteli ve yaratıcı görseller kullanılan bir katalog basılmadan önce belli kontrollerden geçmelidir. Bu kontrolleri kapağın mesajının yerinde kullanılıp kullanılmadığı, amaca hizmet edip etmediği ya da işlerin ne ile ilgili olduğu olarak sıralayabiliriz. Tüketicinin bakış açısı önceliklidir. Eğer firmanızın çıkarttığı bir promosyonunuz varsa bunu kapak tasarımında kullanmak faydalı olacaktır. Alışverişe teşvik edecek olan bu uygulama çapraz satış imkanı sağlar.

 

 

Katalog tasarımı belli bir kategoriye bağlı olmalıdır. Okuması kolay olan ve düzgün bir içeriğe sahip olan katalog, hedeflenen müşteri kitlesine gerekli bilgileri vermelidir. Fiyatlandırma ve sipariş bilgileri okunaklı bir  şekilde yer almalıdır.

Başarılı bir katalogda kaliteli fotoğraflar kullanılmalıdır. Görselliğe önem verilen günümüzde, ürün fotoğrafları bir zorunluluktur. Hataya yer verilmeyen katalog basımları profesyonelce gerçekleştirilmelidir. Piksel oranının fazla olduğu bir katalog kötü basımlara örnektir.

 

Basılı ve dijital olarak çeşitlendirilebilen kataloglardan günümüzde, yaygın olarak, dijital kataloglar tercih edilir. Küreselleşen dünyamızda, gelişen teknolojiyle birlikte dijital mecraların önemi bizler için farklı bir boyut kazanmıştır. Bu nedenle arama motorlarından rahatça bulunabilen dijital kataloglar, kitlenin ulaşımına açık, taşıma ve kaybolma gibi durumları olmayan bir avantaja dönüşmüştür.

 

 

Aynı zamanda web sitenizin tıklanma sayısını arttırırken müşterilerinizi alışveriş yapmaya teşvik eden dijital kataloglar, basılı kataloglardan daha az maliyete gelecektir. Artan posta ücretleri, ve baskı ücretlerini hesaba kattığımız zaman dijital katalogların daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Pazarlamanın en önemli öğelerinden biri olan katalogları hem basılı hem de dijital olarak kullanmak ise firmanıza çok şey katacaktır.

 

  • katalog tasarımı
  • katalog tasarım nasıl yapılır
  • katalog tasarımı ankara
  • katalog kapak tasarımı
  • katalog sayfa tasarımı
  • katalog tasarımı örnekleri

BLOG

Dijital Reklam Ajanslarının
İhtiyaçları Blogumuzda

Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.