YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Sosyal Medya Monitoring Nedir ?
Sosyal Medya - Mart 08

Sosyal Medya Monitoring Nedir ?

Sosyal Medya Monitoring Nedir ?

08 Mart - Sosyal Medya | 33 |

Sosyal Medya Monitoring Nedir ?

Küreselleşen dünyamızda toplumda yer alan bireyler sosyal ağlar sayesinde yaşamlarından içerik ve bilgi paylaşımları yapabilmektedir. Bu gibi imkanlardan yararlanan bireyler sosyalleşerek çevrelerini genişletebilmektedir. Günümüzde sosyal medyanın, bireysel olarak kullanılmakla birlikte, firmaların kazanç sağlamak adına tanıtım amaçlı kullanımları da söz konusudur.

Arama motorları üzerinden geliştirilen anahtar kelime sistemleri sayesinde, sosyal medya mecralarında firmanız hakkında konuşulanları takip edebilir, firmanızda yapılacak olan geliştirme ve iyileştirme projelerini sistemli bir şekilde yürütebilirsiniz.

 

social media monitor

 

 

Sosyal medya monitoring olarak adlandırdığımız bu sistemi gerçekleştirebilmek için önce, sosyal medya üzerinden firmanız için belirlediğiniz kelimeyi aratarak sizin hakkınızda çıkan sonuçlara ulaşmalısınız. İkinci aşamada ise ayrıştırma ve analiz yapma kısmı söz konusudur.  Bu aşamada, firmanız hakkında arattığınız kelime sonucu çıkan verilerde sizinle ilgili alakasız konuşmaları ayrıştırmak esastır. Ayrıştırdıktan sonra çıkan sonuç analiz edilmelidir. Son işlem olarak yapılan araştırma ve analizleri yorumlayarak raporlamalısınız.

 

Açıklanacak olursa, ilk iki aşamada ulaşılan verileri en son şematik bir tablo şekline ulaştırmalısınız. Böylelikle işlem tamamlanmış olur. Bu esnada, konu hakkında sizinle çalışan firmalardan yardım alabilir ve görüşmeler yapabilirsiniz. Eğer sizlere yardımcı olması adına bir firmayla çalışıyorsanız, sadece sonuçları inceleme kısmında yer alacaksınızdır.

Tabii ki çalıştığınız firmanın işinde başarılı olup olmadığına dikkat etmeniz çok önemlidir. Böylelikle sosyal medya monitoring sistemi sayesinde, firmanız hakkında sosyal mecrada olumlu ya da olumsuz  tartışmaları analiz edebilirsiniz.

 

social media monitor

 

Sosyal medya monitoring sayesinde, yukarıda belirtilen aşamaları uyguladığınız sürece, verimli sonuçlara kolayca ulaşabilirsiniz. Firmanızın sosyal medyada nasıl göründüğünüzü yapılan analiz sonucu görebilirsiniz. Hakkınızda yapılan kötü yorumları tespit edip, eksiklerinizin ya da güçsüz yanlarınızın farkına vararak sistemli düzeltmeler yapabilirsiniz. Bu sizleri diğer firmalardan öne taşıyacaktır.

Yalnız unutulmamalıdır ki, sosyal medyanın olumlu olduğu kadar olumsuz olduğu tarafları da mevcuttur. Firmanız, hakkında yapılan olumsuz yorumlarla paralel olarak, olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden yapılan yorumlar sistemli bir şekilde takip edilmelidir. Bu konuda uzman desteği alarak işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal medya uzmanlarıyla yapılan çalışmalar sonucunda geri dönüşler olumlu olacaktır.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.