YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Etkili Broşür Tasarımı Nasıl Yapılır?
Tasarım - Mart 02

Etkili Broşür Tasarımı Nasıl Yapılır?

Etkili Broşür Tasarımı Nasıl Yapılır?

02 Mart - Tasarım | 18 |


Broşür bir firmayı tanıtım amaçlı hazırlanan, kurumu özetleyen açıklayacı kısa metinlerin olduğu, kurumu yansıtan görsellerin yer aldığı dikkat çekici ve hedef kitleyi etkileyici tanıtıcı materyaldir. Brşürler bir firmanın ürettiği ürünleri, vermiş olduğu hizmeti hedef kitlesine etkilli bir şekilde aktarabilmesi amacıyla hazırlanır. Hazırlanan broşürler seslenilmek istenen hedef kitleye dağıtılır. Bu dağıtım işlemi hem elle hem de posta yöntemi ile yapılabilir.

Broşürler ile günlük hayatımızın birçok noktasında karşılaşabilmekteyiz. Kısa vadede çok etkili geri dönüşler almak mümkündür. Broşürler lokanta, hastane, otel, okul, belediye ya da bir konser tanıtımını yapabilir. İsteğe bağlı olarak farklı boyutlarda tasarlanabilmektedir ancak genellikle A4 boyutu tercih edilmektedir.
 

Dikkat Çekici Bir Brşür Tasarımı İçin Araştırmanın Önemi

Hedef Kitlenizi etkileyici bir tasarım ortaya çıkarmk istiyorsanız öncelikle sıkı bir araştırma yapmanız gerekir. Broşürtasarımı isteyen bir müşternin öncelikle ihtiyacına yönelik bir tasarım ortaya çıkarmalısınız. Müşterinizi dinlemeli, neyi vurgulamak istediğini iyi bir şekilde broşüre yansıtmalısınız.

 

Broşürü kullancak olan kurum ile birlikte hareket ederek en doğru broşürü ortaya çıkarmalısınız. Doğru tespiteler, doğru dokunuşlar ve çözüm önerileri başarılı bir etkileşimi beraberinde getirecektir. Tespit edilen bütün bilgiler en doğru ve faydalı şekilde hedefkitle ile buluşturulmalı metin hataları olmaması gerekir.

 

İmla hataları içinde kaybolan metinler firmanızın hedef kitle kötü bir imaja neden olacaktır. İdialı ve etkileyici bir broşür çok iyi bir reklam aracıdır. Brşür çalışmaları yapılırken gerekn önemin gösterilmesi sizin yararanıza olacatır. Broşür çalışmaası için profesyonel kişilerle çalışmak son derece önemlidir. Broşür işinizi teslim edeceğiniz tasarımcıyı dikkatli seçmeniz gerekir. Eski çalışmalarına göz atmak, incelemek sizin yararınıza olacaktır.

Kaliteli bir çalışma sonucun da hedef kitlenizi firmanıza karşı rahatlıkla yönlendirebilir ve imajınızı yükseltebilirsiniz. Tasarım aşamanız bittikten sonra diğer bir önemli kısım olan matbaa aşaması oldukça önemlidir. Broşürünüzün dikkat çekiciliğini ve kalitesini arttırmak için kaliteli baskı malzemelerinin kullanılması ve sağlıklı baskı aşamasından geçmesi gerekir. Sağlıklı sonuç alamadığınız baskı aşaması sonrası yapılan tanıtımlar bütün emeğinizin çöp olmasına neden olabilir.

 

Broşürde Kağıt Seçimi Neden Önemlidir?

Etkili bir tasarım sonrası dikkatli davranılması gereken birçok önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi broşürünüzün kaliteli bir kağıda baskı yapılmasıdır. Kağıtların gramı kadar cinsi, dokusu, mürekkep duyarlılıkları da önemli farklılıklar arasındadır. Bütün bu özellikler broşürün amacına yönelik şekilde seçilmeli ve doğru alanlarda kullanılması gerekir. Tüm bu aşamalar ile broşürün asıl amacına erişmeli hedef kitlenizi en doğru şekilde yönlendirmelisiniz.

Hazırlama aşamasında olan broşürünüzün katlama sayfası çok ise kağıt gramajının düşük olmasına ağır ve kalın bir kağıt tercih etmeyin. Aksi halde broşürünüzün iç kısımlarında kabarmalar oluşacak ve broşürünüz zarar görecektir. Bu durum hedef kitlenize olan etkiyi düşürebilir. Tasarlanan ve hazırlanan bir broşür ne kadar iyi olursa hedef kitlenizi etkilemeniz kadar güçlü olur. Kaliteli bir broşür özenli bir şekilde hazırlanırsa hedef kitle iyi bir imaj çizilmiş olunur. Diğer önmeli bir koonu ise kağıdın dokusudur. Yüzeyi dokulu bir kağıt seçimi baskı esnasında problem yaşamanıza neden olabilir. Daha düzgün bir yüzeye çıktı alınan tasarım boyanın daha kaliteli çıkmasını sağlar.


Kağıt seçiiminizi yapmadan önce mutlaka ön bir araştırma yapmanız gerekir. Daha önce basılmış kağıt dokularını incelemeniz sizin için faydalı olacaktır. Kağıt dokularını incelemeniz sizi doğru bir seçime yönlendirecektir.

 

Hazırlanacak Olan Broşürün Yapısının Önemi

 

Broşürlerin sabit bir boyutlsndırması olmamasıyla birlikte genelde A4 Boyutuna basılmaktadır. Bir ya da iki kırımlı olarak tasarlanmaktadırlar. A4 boyutunun yanı sıra A5 boyutuda sıkça kullanılmaktadır. A5 formatında hazırlanan broşürler genel olarak tek sayfa olarak tasarlanmaktadır. A5 boyutudaki broşürün tek sayfası tanıtım içerirken diğer tarafı afiş şeklimde hazırlanmaktadır. Hazırlanan broşürünüz için boş bir kağıt üzerinde deneme yapabilirsiniz. Broşür tasarımda görsellik son derece önemlidir.

Özellikle ilk sayfa görseli oldukça etkili olmalıdır. Dikkat çekici bir görsel bir o kadar hedef kitlenizi etki altına alır. Sektöre yönelik hazırlanan broşürlerde o sektöre uygun görseller kullanılmalıdır. Seçmiş olduğunuz görseller kurumunuzla bağdaşmıyor ise başarıya ulaşmanız bir o kadar azalır. Broşürde bulunması gereken bir diğer önemli husus ise şirkete/kuruma ait amblemin kullanılmasıdır. Bu şekilde hedef kitenizin hafızasında kalmanız bir o kadar artar. Aynı zamanda kullanacağınız renk konseptyleride şirkete uygun olmalıdır.

Hedef kitle o rengi gördüğünde hafızasında o şirketin canlanması gerekir. Broşür her anlamda şirketketlerin amacına yönelik olmalıdır. Kısa ve net bilgi akışı sağlanmalı eksizsiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Broşür, göze alıcı, akılda kalıcı ve etkileyici bir yazı ile bir bütün olarak tasarlanmalıdır. Bunun nedeni ; göze hitap etmeli çünkü broşürü eline alan kişide o broşürü okuma isteğinin oluşturulmasıdır.

Etkili ve eksizsiz bilgiler olmalı çünkü kişi kurumunuz hakkında hafızasında hemen bir şeylerin oluşması gerekmektedir. Akılda kalıcı bilgilerle imajınızı güçlendirmelisiniz. Tüm bu aşamaları yerine getiren broşürler bir çırpıda çöpe atılmadan hedef kitle tarafından ilgi ile okunmaktadır. Broşür tasarımınızı yapacak olan tasarımcınızında uzmanlığı oldukça önemli bir konudur. Hazırlanacak olan görsellerin çözünürlükleri oldukça yüksek olmalıdır. İnternet üzerinden rast gele seçilen görseller broşüre eklenmemelidir. Çünkü görsel kalitesizliği kötü sonuç almanıza neden olur.

Bu sonula karşılaşmak istemiyorsanız olabildiğince özenli çalışmalar elde etmeniz gerekir. Kaliteli görsellerle bu çalışmalarınızı desteklemelisiniz. Eğer kaliteli görseller elinizde yoksa internet üzerinden paralı siteler aracılığı ile kaliteli görsellere ulaşabilirsiniz.

 

Broşür Nasıl Hazırlanır?

 

"Etkili bir broşür tasarımı nasıl yapılır?"sorusunun bir diğer cevabı da dönemlik broşürler hazırlanması olabilir. Tasarlanan bir broşürün uzun zaman aralıklarında kullanılıyor olması güncelliğini yitireceğinden tercih edilmemelidir. Dönemlik olarak hazırlanan broşürler güncel bilgiler içereceği için daha etkili sonuçlar verecektir. Bu yüzden broşürler uzun vadeli değil de dönemlik hazırlanmış olması son derece önemlidir.

İyi bir grafik tasarımcısı da dönemlik broşürler yapmayı tercih eder. Çünkü güncel olmayan broşürlerin üzerlerinde belirtilen işler ve özellikleri, iletişim bilgileri ya da özellikleri zamanla değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden broşürdeki bilgiler güncelliğini kaybetmiş olacağından dönemlik hazırlanmamış olan bir broşür broşürün hitap ettiği kesimi yanılmış olacaktır. Hiçbir grafik tasarımcısı da başarısızlıkla sonuçlanan bir broşür tasarımının altında imzası olsun istemez. Başarısız bir sonucu hiçbir kurum ya da şirket de istemez. Bu yüzden grafik tasarımcılar da güncel, dönemlik broşürler yapmayı tercih eder.
 

Özetle etkili bir broşür tasarlarmak için, doğru yapılan bir araştırma süreci gereklidir. İlk öncelikle firma yetkilileri broşür çalışmasını yapacak olan grafik tasarımcılarının araştırılması gerekir. Önceki yaptıkları broşür çalışmaları göz önünde tutularak bir seçim yapılması mümkündür. Ya da referanslarını da göz önünde bulundurularak bir seçim yapılabilir. Çalışmayı gerçekleştirecek olan grafik tasarımcı kişi seçildikten sonra grafik tasarımcının firma ya şirket her kim için çalışılacak ise isteklerini dinlenmelidir. Çalışılacak olan firmanın istekleri iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Firma için farklı çözüm önerileri ileri sürülmelidir. Fikirler ve çözüm önerileri harmanlanarak en doğru sonuçlara ulaşılmalıdır.
 

Firmanın amblemi, logosu, adresi, iletişim bilgileri vs. öğrenilmeli ve sonrasında broşür için kullanılacak olan metin hazırlıkları başlamalıdır. İmla kurallarının doğru bir şekilde kullanılması son derece önemlidir. İmla kurallarının yanı sıra seçilecek olan cümlelerin oldukça etkili olması ve ne anlatılmak isteniyor ise eksiksiz bir şekilde yazıya dökülmesi gerekir. Bir kere okunmuş olsa bile akılda kalıcı olmalı ki ortaya çıkan broşür amacına ulaşmış olsun. Ortaya konacak olan yazı kadar kullanılacak olan görsel öğelerde son derece önemlidir. Firmaya uygun renklerin seçimi ve kullanımı da bir o kadar broşürü etkin kılmak da etkili olur. Etkili bir broşür tasarlamak çok iyi bir reklam aracı kazanmak demek olduğu unutulmaması gereken bir gerçektir.

 

Broşür Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 

Broşürlerin güncel bilgileri içeriyor olmaları da önemli bir diğer unsurdur. Güncel bilgiler içeren bir broşüre sahip olmak için de broşürleri dönem dönem yenileri ile değiştirmekte fayda vardır. Yapılacak olan çalışmalarda sorun yaşamamak adına kağıt seçiminin doğru olması da çok önemlidir. Çok kalın, ağır, yüzeyi pütürlü kağıtlar yerine daha ince, hafif, yüzeyi pürüzsüz kağıtlar kullanmak hem maliyet açısından hem de baskıda olası yaşanacak olan problemleri önlemek adına size avantaj sağlayacaktır.

Broşür boyutları da genellikle A4 boyutunda iki ya da üç yüzü olacak şekilde tasarlanır. Tabii bu seçimler yapılacak olan çalışmaların özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir. Kullanılacak olan görsel öğelerin yüksek çözünürlüklü olması da matbaada bir problem ile karşılaşmanızı engellemeye yarar.

Eğer elinizdeki görsel öğeler çözünürlük açısından yeterli değil ise paralı siteler aracılığı ile yüksek çözünürlüğe sahip olan görsel öğeler satın alınmalıdır. Bütün bu çalışmalar gereken özen gösterildiği takdirde elinizde çok etkin bir broşür olacaktır. Bu etkin broşür sayesinde de amacınıza kolaylıkla ulaşacaksınız.


 

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.