YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Matbaacılık Sektöründe Laminasyonun Anlamı
Matbaa - Şubat 26

Matbaacılık Sektöründe Laminasyonun Anlamı

Matbaacılık Sektöründe Laminasyonun Anlamı

26 Şubat - Matbaa | 25 |

Kağıt yüzeyinin koruyucu nitelikte bir malzeme ile kaplanmasına Laminasyon denir. Güncel matbaa işlemlerinde laminasyon tanımının en kısa cevabı yüzeyin kaplanma işlemidir. Bu işlemler, çeşitli malzeme tercihleri ile yapılabilmektedir.  

 

laminasyon baskı

 

Bir yüzeyin laminasyonlu olması, malzemenin kalitesinin ve dayanıklılığının artmasını sağlar. Çeşit olarak, matlık durumuna göre seçenekleri bulunmaktadır. Yarı mat, mat veya parlak olarak tercih edilebilmektedir. Çalışmaların baskısı alındıktan sonra kaplama işlemine geçilir. Bu kaplama işleminde, kağıdın cinsine göre kaplama türünün belirlenmesi önemlidir. Güncel ve çok tercih edilen bir kaplama işlemi olan laminasyon, kaplandığı yüzeye parlaklık ya da matlık kazandırarak kalitesinin artmasını sağlar. 

 

Yüzey Kaplama Uygulamaları

Matbaacılıkta, baskı sonrası kaplama işlemleri tercih edilerek, baskı kalitesinin artması istenebilir. Bu nedenle baskının daha uzun ömürlü ve kaliteli olması için yüzey kaplama uygulamaları yapılmaktadır. Bu kaplama işlemleri de laminasyon olarak adlandırılır. Laminasyon, kağıdı koruyucu nitelikte kağıt yüzeyine kaplanır. Yüzeyleri kaplarken tercih edilen malzemeler; vernik, selefon ve lak olarak çeşitlenmektedir. Alınmak istenen sonuca göre, kaplama işleminin parlaklık seçenekleri ayarlanabilmektedir. Mat, yarı mat ve parlak olarak tercih edilebilir. Bu kaplama işlemleri sayesinde, uzun süre dayanıklı ve kaliteli baskılar elde etmek mümkündür. 

laminasyon makinası

Laminasyon Çeşitleri

 1.  Selofan: Kağıt yüzeyinin  poliüretan malzeme ile kaplanmasıdır. Mat ve parlak çeşitleri bulunmaktadır.
   
 2.  Vernik: Vernik, ofset baskı makinaları ile kullanılmaktadır. Yağ bazlı olan bir koruyucudur. Sentetik ve Selülozik olarak 2 ayrı türü bulunmaktadır.
   
 3. Dispersiyon lak: Vernik kaplamaya oranla, kaplandığı alana daha fazla parlaklık verir ve sürtünmelere karşı dayanıklıdır. Ofset mekinelerde kullanılır. Bu madde, su bazlıdır. Kullanımı azalmıştır ancak avantajları oldukça fazladır. 
   
 4. Termo lak: Bu çeşit, blister lak olarak da tanımlanabilir. Su bazlı olan bu madde, ısıyla yapışmaktadır. Matbaa alanında ve kaplamada önemli bir maddedir.
   
 5. U.V. lak: U.V. Işıkları kullanılarak uygulanan U.V. lak, kaplanacak yüzeyin, isteğe göre daha mat ya da daha parlak olmasını sağlar. U.V lak, diğer türlere göre parlaklık ve matlığın daha fazla ayarlanabilir olduğu bir uygulamadır. Pratik ve kullanışlı olması sayesinde matbaa alanında önemli bir yere sahiptir. Bu uygulamayla diğerlerine oranla daha yüksek parlaklık ve matlık elde edilebilir. 

Matbaa alanında kaplama türleri, tasarım esnasında göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Tasarımı yapan kişi, baskı alanındaki unsurları da göz önünde bulundurarak hazırlanmalıdır. Basılacak malzemenin kaplamalı olması, o çalışmanın daha kaliteli ve kullanışlı olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle laminasyon işlemleri, tasarım alanında oldukça önemlidir. Basılacak malzemelerin parlak ya da mat gözükmesi, bu laminasyon işlemleri ile sağlanmaktadır. Bu işlemler ile daha uzun ömürlü baskılar elde edilmiş olunur. 

Basılı çalışmanın güneş ya da nemden etkilenmesinin önüne geçmek için, selefon laminasyonu tercih edilmelidir. Yüzeylerin kaplanması ile, basılı materyaller daha nitelikli ve dayanıklı bir forma kavuşur. Kaplama malzemeleri, basılı materyalin sektörüne göre değişiklik gösterse de en yaygın selefon tercih edilmektedir.

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.