YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Broşür Tasarımı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Tasarım - Mart 02

Broşür Tasarımı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Broşür Tasarımı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

02 Mart - Tasarım | 18 |

 

 

Kötü bir tasarıma sahip broşürün çöpe gidebileceği gibi farklı ve dikkat çekici bir broşür tasarımı yaptığınız işin fark edilmesini sağlayarak satışlarınızı ve hizmetlerinize olan ilgiyi arttırabilir.
 


Broşüre dikkatler nasıl çekilir?


Öncelikle Hedefiniz Belirleyin

Etkili bir broşür tasarımı için izleyeceğiniz yolların hedeflerini belirlemeniz gerekir. Broşür tasarımının ne için hazırlandığını net bir şekilde hedefleyerek belirlemeniz gerekir. Bunun için müşterinizden gereken bütün biligileri edinmeli gerekirse rakip firmalar incelenmelidir.

 

Müşterinizi Tanımaya Çalışın

Broşürler en etkili reklam faaliyetlerinden bir tanesidir. Hitap edeceğiniz kitleyi iyi tanımak ve buna yönelik çalışmalar aratya çıkarmak oldukça önemlidir. Gerekirse olaylara müşteri gözünden bakarak tasarımınızı dah dikkat çekici ve anlaşılır bir hale getirebilirsiniz. Bir tüketicinin sizden neden alışveriş yapması gerektiğinin cevabını ortaya çıkarığınız tasarım içersinde veriyor olmanız gerekir.

 

Broşür Tasarımı Yapaken Ebat ve Kırım Seçmi

Dikkat çekici ve sektörünüzü yansıtan bir tasarım ortaya koyduğunuzda ebat ve kırım seçeneklerini göz ardı etmeden hesaplamanız gerekir. Hedef kitleniz için en uygun seçimleri ve akılda kalıclığı arttırmak için bu adım önemlidir. Örneğin: bir tiyatro, konser, festival ve topluluk buluşmaları için A5 El ilanıuygun olurken, A4 çift kırımlı broşür için ise Restaurant, cafe, kurumsal firmalar, ürün satışı yapan firmalar hemen hemen birçok işletmeye uygun olacaktır.

 

Hedef Kitlenin Dikkatini Çekecek Bir Tasarım Hazırlama

Uzun yıllardır kullanışlı ve mali açıdan düşük maliyete sahip olan bir pazarlama biçimi olan broşürlerin günümüzdeki önemi ve sayısı o kadar fazla ki bu tasarımların arasında fark edilmek istiyorsanız gerçekten farklı ve dikkat çekci bir tasarım ortaya çıkarmanız gerekir. Bu tasarım hedef kitleniz tarafından direkt dikkat çekeciği gibi ürün satışlarınızın artışına ve vermiş olduğunuz hizmete ilginin artmasına neden olacaktır. Herkes gibi sıradan bir tasarım yaparsanızrakiplerinize karşı fark edilme oranınız o kadar düşecektir.

 

Doğru Font Kullanımı

Bir broşür tasarımınında font seçimi oldukça önemlidir. Kullanmış olacağınız doğru font tasarımınızı güçlendireceği gibi doğru olmayan bir seçim tasarımınız bir çöp haline dönüştürebilir. Hedef kitlenizde dikkat dağınıklığına yol açabileceği gibi kurumsal bir yapıdan uzak kalmanıza da neden olabilir. Broşür tasarımınızda hedef kitlenize vermiş olduğunuz mesajı olabildiğince kısa ve net ifadelerle vermeniz gerekir. Aynı zamanda kullanacağınız sloganı farklı ve büyük fontlarda kullanmanız gerekir. Yaptığınız tasarım kurumsal bir firmayı temsil edecekse, firmanın kendisine ait yazı fontları kullanılacağı gibi daha düz ve sade fontlar kullanbilirsiniz.

 

Örnek: Bebas, Myriad Pro, Gotham, Robotogibi fontlar kullanabilirken, bir okul için ise Comic Sans, Barrio, Bad Script, Lobster fontları kullanılabilir.

 

Gereksiz Yazı Kullanımı

Birçok tasarımcının tasarımlarında uyguladığı en büyük yanlışlardan bir taneside gereksiz ve fazla yazı kullanımıdır.Bir el ilanı veya broşür tasarımında 2-3 sayfaya yazı sığdırmaya çalışmak mantıksız olacağı gibi metinlerinizde gereğinden fazla yazı kullanmanız okunurluğu kısaltacaktır.

Tasarımlarınızda metinlerinizi olabildiğince kısa, net ve anlaşılır tutmanız gerekir. Ürün satışına yönelik broşür tasarımı hazılıyorsanız ürün görsellerinizi büyük tutmalı en önemli özelliklerini ön plana çıkartarak büyük puntolarla tasarımınızda yer vermelisiniz. Uzun yazılar hedef kitlenizi sizden uzaklaştıracağı gibi dikkat dağınıklığına neden olacaktır.

 

Etkili ve doğru görsel seçimi

Birçok broşürde cafe, restaurant gibi yerlerin ürün resimlerinin gerçek dışı veya internetten alınarak aynı görseller kullanıldığını fark etmişsinizdir. Görsellerinizin düşük çözünürlüklü ve karanlık kullanılması maalesef ki broşürünüzün etkileşimini kısıtlamaktadır.

Böyle bir sonuç yerine kaliteli fotoğraf makinesi ile güzel bir fon eşliğinde tüm ürün resimlerini çekerek kurumsal bir hava yaratılabilir, veya bir fotoğrafçı ile anlaşarak ürün çekimi yaptırabilirsiniz. Kendize ait ürün resimlerini kullanmanız hem müşterilerinize güven sağlayacaktır hem de daha canlı ve renkli görsellerle rakiplerinize fark atmış olacaksınız.
 


Doğru Renk Seçimi

Tasarımınızda kullanacağınız renlk seçimi oldukça önemlidir. Broşürlerinizde kullanacağınız canlı, parlak ve koyu renkler dikkatleri üzerinşze toplayacağı gibi arka planı koyu bir tasarıma sahipseniz soluk veya neon tarzı renkler tasarımınızı daha fazla ön plana çıkaracaktır.

 

Broşürde Başlığın Önemi

Tüketicilerin broşür tasarımına olan dikkatleri 4 saniyeden daha kısadır. Kısaca potansşyel bir müşteri broşürünüzü gördüğünde ona her şeyi aktarabilmeniz için tamı tamına 4 saniyeniz var demektir. Bu süreyi uzatabilemniz için tasarımızda kullandığınız başlıklar, görseller, yazılar, yazı fontlar oldukça önemlidir. Etkileyici başlıklarözlü bir anlatım ve dikkat çekici görseller sayesinde hedef kitlenizde merak uyandırıcı bir hal alırsınız.

 

Broşürünüzü sürekli kullanışlı kılın

 

Yapmış olduğunuz tasarımın görsel özellikleri kadar kullanabilirnirliliğide oldukça önemlidir.

Örneğin: Bir şehir rehberi için broşür yaptığınızı var sayalım, kapak kısmına bir harita koyarak bunu sürekli yanlarında taşımasını sağlayabilirsiniz, Veya bir takvim koyarak onun daha fazla kullanılmasını sağlatabilirsiniz.

 

Vektörel Bir Program En İyi Yardımcınız Olabilir

Broşür ve el ilanı hazırlarken coreldraw, indesignve illüstratör gibi programlar kullanmanız resim tabanlı bir program kullanmanıza göre daha kaliteli işler çıkarmanıza olanak sağlamaktadır.

Dikkat etmeniz gereken noktalar tasarımınızı hazırlarken ebat ve kırımlara dikkat etmeli, baskıya hazırlarken yazı ve resimlerinizi CMYK, 300 dpi olarak ayarlamalısınız. Vektörel olarak hazırladığınız tasarımın daha sonra istediğiniz çözünürlükte ebatlandırabilirisiniz.

Coreldraw kullanımında katlama ve kırım çizgilerini klavuzlar yardımı ile belirtebilirsiniz.

 

Hedef Kitlenizi Harekete Geçirici Kelimeler Kullanın

 

Tasarım üzerinden örnek verecek olursak, “Hızlıca etkileyici broşür tasarımı hazırlamak için bu maddeleri uygulayın” cümlesinde, hızlıca kelimesi vaad, etkileyici broşür tasarımı hazırlamak kelimesi ana vurgulamak istediğimiz kelime, ve bu maddeleri uygulayın ise hareketi geçirici kelimedir.
 

Vektörünüze uygun bir tasarım hazırlarken kalıplaşmış cümlelerden uzak farklı ve etkileyici bir slogan kullanarak hedef kitlenizi harekete geçirebilirsiniz.

 

İletişim Bilgilerinize Yer Verin

Broşür tasarımınızda firma adınzı, logonuzu, web site adresinizi, mail adresinizi eklediğinizden emin olun. Bu sayede potansiyel müşterileriniz sizlere rahatlıkla ulaşabilecektir.

 

Broşürde Kağıt Kalitesinin Önemi

Broşür tasarımınız kadar tasarımınızın hangi kağıda döküleceği bir o kadar önemlidir. Kağıt kaliteniz sektörünüze göre değişmek ile birlikte, çok ince kullandığınızda, veya kalitesiz bir kağıt kullandığınızda, hedef kitleniz üzerinde bir etki bırakmanız zorlaşacaktır.

Örneğin: bir ürün tanıtımı, veya konser için standart 130-150 gr kuşe kağıt uygun olur iken, kurumsal bir firma için çalışma yapıyorsanız, ve bu broşür baskıları sunum veya fuarlarda kullanılacak ise daha kalın bir kağıt gramajı tercih edilebilir.

Örneğin: 3 Sayfa A4 Yan yana, çift kırımlı ve 200-250 gr kuşe kağıda selefonlu olması daha kaliteli bir hava katacaktır.

 

Tasarımı Baskı Formatına Uyarlama

Yapmış olduğunuz tasarımı baskıya gönderme sürecinde, coreldraw da çalışma yaptığınızı varsayarak pdf olarak nasıl kaydetmeniz gerektiğinden aşığıda kısaca bahsettik.

 • File – Publish to pdf (pdf olarak yayınla)

 • Kayıt yeri ve kayıt ismi belirlenir

 • PDF Present Preset: Prepress (baskı öncesi pdf’i seç)
   

Settings kısmına gelip

 • General bölümünde hangi sayfalar kayıt edilecek – Current document (tüm sayfalar)

Color bölümüne gelip

 • Output colors as: CMYK Yap (RGB kalanlar CMYK olur)

Objects Bölümüne gelip

 • Export all text as curves (tüm yazıları convertle, çizime çevirir)
   

Tüm bu işlemlerden sonra işi kaydederek baskıya gönderebilirsiniz.

Not: dosya boyutunuz büyük ise, mail ile göndermek yerine WeTransfer ile gönderebilirsiniz.

 

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.