YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Mobil Uyumlu Web Tasarım
Tasarım - Mart 08

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım

08 Mart - Tasarım | 34 |

Mobil Uyumlu Web Tasarımı

Web sitelerinin telefon ekranlarına uygun olarak ayarlanmış tasarımlarına mobil site denir. Gelişen teknolojiyle birlikte telefonlarda internet kullanımı artmıştır. İnternetin kolay ve hızlı olmasından dolayı mobil site kullanımıda buna bağlı olarak artmıştır. Ancak bazı web siteleri gelişen teknolojiyle uyumlu değildir ve bu yüzden sorunlar yaşanabilmektedir. Web sitelerin özellikleri bazı mobillerde görünürken bazılarında gözükmemektedir. Örneğin içerik gözükebilirken panele girme özelliğinde sorun olabilir. Bu sorunların yaşanmaması adına mobil tasarım akla gelir ve küçük ekranlara uygun olarak mobil site tasarımı yapılabilir.

 

mobil uyum

 

Telefon, tablet gibi araçların çözünürlüğü duyarlılık gerektirir. Mobil tasarımdan tüm ekran ebatları için bir site yapılır. Cep telefonları için tasarlanmaktadır. Ek olarak tabletler içinde tasarımı yapılır. Buna responsive web tasarım adı da verilmektedir. Mobil tasarımı ziyaretçilere kolaylık sağlar ancak çözünürlülük her mobilde farklılık gösterebilir. Tasarımlar genellikle ziyaretçilerin kullandığı cihaza bağlı olarak (telefon, bilgisayar veya tablet) uygunluk sağlar ve ona göre gösterim yapar. Yazıları, menüyü, görselleri tüm diğer bilgileri girildiği cihaza göre ayarlanır. Buna bağlı olarak ziyaretçiler sayfada kolayca gezinti yapabilir.

 

İnternet yaygınlaştıkça buna bağlı olarak cep telefonu kullanımı da yaygınlaşmıştır. Türkiye’de bu oran %51’dir. Cep telefonu üzerinden bir web siteye ait tüm özellikleri görüntüleyebiliriz. Rahat kullanımı olduğu için çok tercih edilmektedir. Mobilden web sitesinde gezerken aşağı yukarı çıkarma işlemlerinde hassasiyet göstermek gerekir.  Bir web tasarım, tek domain üzerinden cihazların hepsinde araç çözünürlülüğüne göre hizmet vermektedir. Bu da bakım kolaylığı sağlamaktadır. Mobil web tasarımı arama motoru optimizasyonu sağlama adına da kolaylık sağlar. Aslında oluşturacağınız bir tasarım ile maliyeti de düşürebilirsiniz.

 

Bilgisayarda yapılan web site tasarımlarına göre mobil uyumlu web site tasarımları daha esnek bir yapıdadır. Çoklu ekran desteği ile yapılan mobil web esnek bir tasarım gerektirir. Hazırda olan bir web site tasarımı var ve mobil uygulamaya dönüştürülücekse ilk yapılacak şey siteyi yedeklemektir. Sonrasında CMS güncellemek gerekir. CMS’nin sunmuş olduğu seçeneklerden mobil uyumlu seçilmektedir ve tasarımı tamamladınız demektir. Ek olarak alt sayfalar oluşturup siteyi mobil sitenize de yönlendirme yapabilirsiniz. Mobil uyumlu web tasarım, cep telefonlarına uygun ebatlarda ölçülendirildikten sonra çözünürlülüğüne de uygun içerikleri sağlamaktadır. Ve buna mobil uyumlu web tasarım denir.  İnternet üzerinden bu konuyla ilgili birçok bilgiye erişebilirsiniz. HTML5 ve Java bilgisi bu konuda ilk adım için yeterlidir.

 

mobil uyum

 

Gelişen teknojiyle birlikte cep telefonları üzerinden de web site tasarımı yapılabilmektedir. Oluşturacağınız mobil özel siteler üzerinden birçok ziyaretçiye ulaşabilirsiniz. Kobiler mobil özel sitelere yoğun ilgi göstermektedir. Mobil sitelerin tasarımları cep telefonlarının ebatları dikkate alınarak ölçülendirmesi yapılan sitelerdir. Google’da üst sıralarda yer almanızın kuralı olarak web sitenizi mobil uyumlu tasarlamak zorundasınız.

Ancak bir web sitenin mobil uyumlu olduğunu nasıl anlayabiliriz? Google eleme yöntemiyle mobil uyumlu siteleri arama yapılan esnada sıralamaktadır. Google bunu mobil uyumluluk testi ile yapar ve bu testte URL analiz edilir sonrasında uyumluluğa bakılır.

 

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.