YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
İyi Bir Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Matbaa - Mart 02

İyi Bir Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İyi Bir Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

02 Mart - Matbaa | 13 |

Başarılı Bir Ambalaj Tasarımı

Nedir? Nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir?
 

Bu soruların yanıtını merak ediyorsanız yazının devamını okumaya devam edin lütfen. Ambalaj bir ürünün giyisisidir desek doğru bir tanımama yapmış oluruz. Tüketiciyi çekmesi ve satın almaya yönlendirebilmesi için üzerinde estetik değerler taşımalıdır.
 

Pazarda ürünün ayakta kalabilmesi için ambalaj malzemesinin seçimi kadar, ambalajın tasarımı da büyük öneme sahiptir. Nedeni ise ürünün formuna uygun renk, yazı karakteri ve üzerinde yer alan görseller ile estetik görünüme sahip bir ambalaj tasarımı, tüketiciyi kendine çeker. Diğer yandan bir ambalaj ürünün tanıtımını yaparken, ambalaj içerisindeki ürüne zarar gelme olasılığını da azaltır. Bu sebeple ürünü öne çıkarmak için yapılan tasarımlarda etkileyici renk kullanımı, tipografi ve kompozisyon öğelerine sahip olması gerekmektedir. Yapılan tasarımın başarılı olması, ürünün piyasa değerinde başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.
 

Pazarda ürünü ayakta kalabilmesi için ambalaj malzemesinin seçiminin önemli olduğu göz ardı edilemez. Buna ek olarak tasarımda büyük öneme sahiptir. Sebebi ise ürünün formuna uygun seçilmiş renkler, yazı karakterleri ve üzerinde yer alan görseller ile estetik görünüme sahip bir ambalaj tüketicinin ilgisini çeker. Diğer bir yandan ambalaj tasarımı ürünün tanıtımını yaparken ona zarar verme olasılığı da vardır. Bu sebeple ürünü öne çıkarmak için yapılan tasarımlarda ilgili çekici renk, tipografi ve kompozisyon öğelerine sahip olmalıdır. Yapılan tasarımın başarısı, ürünün piyasa değerinde başarıya ulaşmasına sağlayacaktır.
 

Ambalaj, bir ürünü dış etkenlere karşı koruma, taşıma, dağıtım, tanıtım ve depolamada kolaylık sağlar. Ambalajlar genelde kağıt, plastik, metal, cam vb. malzemeler kullanılarak imal edilir. Özüne indiğimizde ambalaj içinde ürün barındıran koruyucu bir kaptır.


Ambalajın önemli bir amacı da taşıdığı bilgileri tüketiciye aktaran ve tüketiciye seçme ve kullanma konusunda kolaylık sağlar. Bunun yanında tüketiciye en karlı şekilde ulaşır ve depolama kolaylığı sağlar üzerinde yer alan fiyat, üretim tarihi, tüketim tarihi, içerik, kullanım açıklaması ve ağırlık gibi bütün bilgiler yer alır. Bu bilgiler tüketiciye kolaylık sağlar.

Ambalaj tasarımında yer alan tüm bilgilerin asıl amacı soru sorma şansı olmayan tüketiciye gerekli bilgileri aktarabilmektedir. Grafik tasarımı ile bir ambalaj, tüketici ile tek yönlü bir diyolog kuran iletişim aracıdır. Ürünün kendini ifade ediş şeklidir. Yani ürünün dili ve bu dil ile kendini tanıtma işlemini gerçekleştirir.

Kesin olan bir şey vardır ki oda; ne kalitesiz bir ürün güzel bir ambalaj ile nede kaliteli bir ürün kötü bir ambalaj ile piyasada başarı şansı yakalaması beklenemez. Ürün rafa konulduğu zaman cezbedici etkisini göstermelidir. Satıcı ürünü yanı sıra ürünün rafta duruşu da satışa büyük katkıda bulunur. Ürünün ön yüzeyinin doğru şekilde rafta yer alması gerekmektedir.
 

Ambalaj benzer ürünlerle rafta yan yana geldiğinde kendi çekiciliğini tüketiciye hissettirmelidir.


Her bir ürün ambalajında, ambalaj üzerindeki öğeler ile içerisinde yer alan ürünün ilişkisinin iyi kurulması gerekmektedir. Seçilen renk, biçim ve tipografi öğelerinin de ahengi tüketiciye aktarma ve pozitif bir etki yaratma açısından önemli bir etki yaratır. Ambalajda renk seçimi tüketicinin ürün hakkındaki fikirlerini, duygularını etkileyerek onu satın almaya yönlendirmesi bakımından oldukça önemli bir konudur. Renklerin psikolojik etkileri değişken ve farklıdır. Renk ile ürünün bağdaştıran bir yapıda olması gerekmektedir. Tüketici üzerindeki psikolojik etkide göz önünde bulundurulmalıdır. Ambalaj üzerinde yer ala renklerin ahengi veya tek rengin egemenliği vurguyu güçlendirir. Yazı ve şekiller zemin rengi ile karışmamalı ve iç içe geçmemelidir. Zorunlu olmadıkça yazılar, önem sırasına göre çoğunlukla görülebilecek alanlarda kullanılmalıdır.
 

Belirli bir açıdan baktığımızda konserve gibi silindir paketlerin sadece belirli yüzeyleri okunabilmektedir. Yassı ambalajlarda ise fazla önemli olmayan bilgiler veya tüketiciyi ürünü alım sonrası için bilgilendirici konulara yer verilmelidir. Ambalajların üst kısımlarında ise firma adı, ürün markası firma ismi gibi belirli özellikteki bilgiler yer almalıdır.
 

Tasarımcı, ambalaj malzemelerini tanımalı, baskı işlemlerini ve yaptığı işin uygulama basamaklarını bilmeli bu adımları kontrol etmelidir. Bunun yanı sıra üretim süreci kontrol etmeli sürekli diyolog halinde olmalıdır. Paketleme biçimlerini, malzemeden az fire ile yararlanma yöntemlerinde bilmelidir. Bunun yanı sıra ürünü saklayacak ambalaj malzemesinin özelliklerini olumlu ve olumsuz yönleri ile bilmelidir.
 

Her alanda olan gelişmeler gibi ambalaj sektöründe de gelişmeler olmaktadır. Örnek verecek olursak kozmetik ürünlerin ambalajlarında ambalajın tasarımı ve bazı malzemeler üründen daha pahalıya mal olabilmektedir. Pahalı hammaddelerden yapılan şık ambalajlar ürününde pahalı olduğu algısına yol açar.
 

Konuyu özetlemek gerekirse, en iyi ambalaj tasarımına yazımızda belirttiğimiz ipuçları yardımıyla, özenli bir şekilde tasarlanan ambalajlar ile güzel ile sonuca ulaşmanız kaçınılmazdır. Şimdiden kolaylıklar dileriz.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.