YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
En Bilindik Çalışmaları ile Logo Üstadı Ivan Chermayeff
Tasarım - Mart 06

En Bilindik Çalışmaları ile Logo Üstadı Ivan Chermayeff

En Bilindik Çalışmaları ile Logo Üstadı Ivan Chermayeff

06 Mart - Tasarım | 11 |

En Bilindik Çalışmaları ile Logo Üstadı Ivan Chermayeff

Grafik tasarım alanının duayenlerinden Ivan Chermayeff, 85 yaşında hayatını kaybetti ancak kendisi, ünlü çalışmaları ile hatırlanmaya devam ediyor.

Grafik tasarım alanında uzman olan  Ivan Chermayeff, arkasında pek çok klasik hale gelmiş logo çalışmaları bıraktı. HarperCollins, Pan Am, National Geographic gibi dünyada tanınan ve çoğu markanın dışında Türk markalarının da kurumsal kimlik çalışmalarında   Ivan Chermayeff'in adı yer alıyor.

 

1957 yılından beri Chermayeff & Geismar & Haviv adlı ajansı ile yüzlerce markaya yeni kimlikler kazandıran Chermayeff, yaşadığı dönemin ustalarından kabul ediliyor. Ajans, sadelik yolunda ilerlerken, modern dünyaya ayak uydurarak süslü ve karmaşık logolarda minimalleşmeye giden öncü ajanslardandı.  Chermayeff, stüdyoda olduğu gibi netliği ve sadeliği logolarına da yansıtıyordu.

 

Kolaj, Logo ve İllüstrasyon Çalışmaları

Chermayeff’in çalışmaları, hepimizin aşina olduğu çalışmalardır. Showtime TV kanalının kırmızı yuvarlaklı logosu,  HarperCollins yayınevinin özgün çalışması, NBC'nin renkli logosunun 1986'da yeniden modernize edilmesi gibi çalışmalar, Chermayeff’in grafik tasarım alanındaki imzalarındandır.

Harflerin deformasyonu ile çalışmayı seven Chermayeff, 11 Eylül için yaptığı logo tasarım ile de dikkat çekmiştir. Bu çalışmada, tipografik illüstrasyonu kullanarak unutulmaz bir tasarım oluşturmuştur. U.S yazısında oynamalar yaparak, kaybolan U harfi ve arkasındaki yıkıntı imajları ile ikiz kulelerin yıkılışını ifade etmişti.

 Chermayeff’in  kırmızı renge olan tutkusu ile dikkat çeken bir çalışma ise, Manhattan şehrinde 9 West 57th Street girişine yerleştirilen çelik kırmızı “9” sayısıydı.  Bu 3 boyutlu çalışma, yerleştirildiği günden beri caddenin tanınan imajlarından biri hali geldi.

 

Grafik tasarım tutkusunu, yaşamının son gününe kadar devam ettiren Chermayeff, her zaman çizim tahtasının nostaljik dokusunda çalışmalarını sürdürmeyi tercih etti.2015 yılında verdiği bir röportajda bilgisayarda hiç çalışma yapmadığını belirtti, tasarımlarını her zaman ruhundan kalemine yansıtmayı tercih etti.

Chermayeff, American Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün eski başkanlarından biri olarak, yaşamı boyunca pek çok altın madalya ödülüne layık görüldü.   1981’de Art Directors Club Hall of Fame’e seçilen Chermayeff, Kurt Vonnegut tarafından yazılan “Sun, Moon, Star” adlı çocuk kitabının çizimleriyle, çocukların dünyasına da imza atmayı başardı.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.