YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Dijital İmza Tasarımı
Kurumsal Kimlik - Şubat 26

Dijital İmza Tasarımı

Dijital İmza Tasarımı

26 Şubat - Kurumsal Kimlik | 35 |

Dijital imza tasarımı nedir?

Günümüzde elektronik imzanın en gelişmiş ve güvenilir biçimi dijital imza tasarımıdır. Yüksek güvence sağlayan dijital imzalar ile markalar müşterilerine ve rakiplerine kurumsal yapısını ifade eder.

 

 

Dijital imzalarda uyumluluk

İmzalayan kimlik doğrulaması, bir uyumluluk esasıdır. Ancak farklı ülke ve bölgelerde imzalar için farklı standartlar uygulanmaktadır.

 

Dijital imza ve elektronik imza aynı mıdır?

Dijital imzalar elektronik imzalar ile aynı değişdir. Dijital imzalar elektronik imzalar denilen bir yapının alt başlığıdır. İşletmeniz, markanız veya kurumsal alandaki projelerinizin güvenliği için Dijital İmza Tasarımı ihtiyacı kaçınılmazdır

 

Dijital imza tasarımı nasıl olmalıdır?

Dijital imza; şirketin kurumsal kimliğine uygun, farklı kesimde ve farklı hedef kitle üzerinde yanlış anlaşılmalara sebep olmayacak, minimal, basit ve şık bir yapıda olmalıdır. Her markanın dijital imzası kendine özgüdür. Tasarımın marka misyon ve vizyonunu yansıtması da oldukça önemli bir unsurdur. Dijital imzada asıl amaç güvenliktir. Dolayısıyla yanlış anlaşılmaları, hataları ve dolandırıcılığın önüne geçmesi hassasiyeti göz ardı edilmemelidir.

 

 

dijital imza tasarımı mail imza

 

 

Dijital imza güvenilirliği şifrelenmiş olmasından kaynaklanır. Bu sistem, şifrelenmiş verileri gönderen bilgisayar ile bu şifrelemeyi çözebilen alıcı bilgisayar arasında çalışır. Gönderenin şifreleme işlemi ile alıcının doğrulama işlemi verinin güvenli bir kaynaktan geldiğini gösterir. Bu iki taraflı işlem dijital imzayı tamamlar. Dijital imza diğer adıyla elektronik imza ülkemizde 23.01.2004 yılında Resmi Gazetede yayınlanmış ve 23.07.2004’te yürürlüğe girmiş 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile de tanımlanmıştır.

 

Elektronik imza ise, elle atılan ıslak imza gibi kullanılabildiği için, internet ortamında her türlü resmi işlemin, hem vakitten hem de kağır israfından tasarruf edilerek ve elektronik ortamda arşivlenerek yürütülmesini sağlar. Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir. Elektronik imza, kamu kuruluşlarıyla yapılan işlemlerde, bankacılık ve sigortacılık işlemlerinde, e-devlet, e-iş ve e-ticaret uygulamalarında, elektronik posta ve kanun kapsamındaki hukuki işlemlerde kullanılabilir. Elektronik imza kullanılmış herhangi bir belge bilgisayar ortamında arşivlendiğinden bulunması için vakit harcanmayacaktır. Böylece depolama maliyetleri de yok denecek kadar az olacaktır.

 

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.