YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Ambalaj Tasarımı Neden İnstagrama Uygun Olmalı?
Kültür - Şubat 26

Ambalaj Tasarımı Neden İnstagrama Uygun Olmalı?

Ambalaj Tasarımı Neden İnstagrama Uygun Olmalı?

26 Şubat - Kültür | 42 |

ambalaj tasarımı

 • Simplify My Packaging isimli bloğun raporlara göre, alışverişten sonra insanların %37’si ürünün fotoğrafını çekiyor, %13’ü ise ürünle selfie çekiliyor.
   
 • Van Leeuwen isimli bir dondurma firması, ambalajlarının tasarımını değiştirerek %50 oranında satışlarını arttırdı. Mast Brothers çikolata mağazası da %80 oranındaki yeni müşterilerine Insagram’dan ulaştığını duyurdu.
   
 • Araştırmalar gösteriyor ki, tüketicilerin %38’i bir ürünü alırken ambalajına göre satın alıyor. %75’lik oranla Instagram kullanıcıları, içeriği gördükten sonra web sitesine ziyaret ediyorlar.
   
 • %28’lik bir kitle ise ambalajın tutarlı olmadığını düşünerek farklı bir markayı tercih ettiklerini söylemekteler.
   

Alakalı İçerik: A’Design Ödülünü alan projelerden hazırladığımız 5 kreatif paket tasarımı

Instagram ile popüler hale her şeyin fotoğrafını çekip paylaşma trendi, üreticilerin ürünlerinin ambalaj tasarımlarını değiştirmeye yöneltmektedir. Simplify My Packaging isimli bloğun paylaştığı rapora göre, tüketicilerin işlevsel ve duygusal olarak yiyecek ve içecek paketlerinde ne istediklerini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda araştırmalar, online alışverişlerde ambalajın önemli bir yer tuttuğunu ve nelerin ürünün geri iade edilmesine yol açtığı konularını aydınlatmaktadır.
 

Bu rapora göre, %37’lik bir kitlenin, ürünün fotoğrafını çektiği ve %13’lik bir kitlenin de ürünle selfie çektiğini göstermektedir. Ek olarak Simplify My Packaging’in araştırmasında ambalajın dijital hareketleri nasıl etkilediğinde değinilmektedir. Mesela alışveriş yapanların %16’sı, arttırılmış gerçeklik uygulamalarını kullanarak ambalajları kullanmaktadırlar.

Food Dive’ın paylaşmış olduğu içeriğe bakarak, bazı markalar, ambalaj ve tasarımın öneminin kanıtı olabilir. Örneğin Van Leeuwen dondurma firması, paketlerinin tasarımını değiştirerek %50 oranında satışlarını arttırdı. Mast Brothers çikolata mağazası ise yeni müşterilerinin %80’ine Instagram’dan ulaşmaktadır.

ambalaj tasarımı

Araştırmalar göstermektedir ki, tüketicilerin %38’i ürünü ambalajına bakarak satın alıyor. Instagram kullanıcılarının %75’lik kısmı, paylaşımı gördükten sonra web sitesini ziyaret ediyor. Özet olarak Instagram’ın devam eden büyümesi ile ilgi çekici ambalajlar, markaların marketing stratejilerine katkıda bulunabiliyor.

Ek olarak, tüketiciler işlevsel ambalajları sever, üzerinde beslenme ilgileri ve ürünlerin hikayeleri olanlar ile ilgilenirler. Bununla birlikte firmalar, bu tür mesajları tüketiciye iletmek için sınırlı araçlara sahiptirler. Bu amaçla QR kodlar ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları kullanılır. Araştırmanın da ortaya koyduğu gibi, tüketicilerin çoğu mağazalarda hesap ödemekten kalori takibine ve selfie çekmeye kadar telefonlarını nerelerde kullanabileceklerini merak ediyorlar. Bu sayede tüketici ve ürün arasında dijitalden önce var olmayan bir ilişki ortaya çıkıyor.

ambalaj tasarımı

Perakendeciler buna göre, ürünlerinin pazarlamasını yapmaya yardımcı olmak için ürünle tüketiciyi fiziksel ve dijital kanallar arasında nasıl geçiş yapacaklarını anlamalıdırlar. Fonksyonellik ve estetiğin yanı sıra, ambalajın online ve mağazada tutarlı olması gerekmektedir. Aksi durumda tüketicilerin %28’i, ambalaj tutarsızlığından farklı markalara yönelmektedirler. Buna ek olarak online olarak alınan bir ürün aynı gözükmüyorsa, %25’i ürünü iade ediyor.

Bundan dolayı perakendeciler, online alışverişlerde mağaza raflarında mevcut olana göre düzenleme yapmalıdırlar. Ek olarak ambalaj, ilk izlenim için önemli bir oynamaktadır. Her an fotoğraf çekimine uygun olacak şekilde tasarlanması üretici firma için büyük bir avantaj olacaktır.

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.