YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Dijital Baskı Neden Tercih Edilir?
Matbaa - Şubat 26

Dijital Baskı Neden Tercih Edilir?

Dijital Baskı Neden Tercih Edilir?

26 Şubat - Matbaa | 45 |

Dijital ortamda bulunun görsel veya metinlerin farklı materyaller üzerine basılması yöntemine dijital baskı denir. Dijital baskı, materyaller üzerine baskı yapmanıza yarayan birçok farklı yöntemden sadece biridir. Daha çok küçük çaplı baskı işleri için tercih edilen dijital baskı, ofset baskıya kıyasla daha maliyetli, ancak daha hızlı bir yöntemdir. Dijital baskı ve diğer baskı teknikleri birbirleri arasında farklılıklar göstermektedir. Bu da insanların kafasında pek çok soru işareti oluşmasına sebep olur. Bu yazımızda dijital baskıya dair akıllarda oluşan bazı soru işaretlerine cevap bulmaya çalışacağız.

 

dijital baskı

 

Dijital Baskı ve Ofset Baskı Arasındaki Farklılıklar

Ofset baskı ve dijital baskıyı birbirinden ayıran en önemli fark, dijital baskı kullanımlarında baskı kalıplarının değiştirilmek zorunda olmamasıdır. Ofset baskı makinelerinde baskı kalıpları sürekli olarak değiştirilmeli ve bu işlemlerin bir kısmı manuel olarak yapılmalıdır. Bu da ofset baskı için baskı sürelerini dijital baskıya nazaran uzatır. Diğer taraftan dijital baskı seri olarak yapılmak istenen baskılar için çok daha uygundur. Aynı zamanda dijital baskı değişiklik yapmak için daha esnek bir baskı tekniğidir.

Ofset baskı dijital baskıya kıyasla çok daha az maliyetli bir baskı çeşididir. Bunun sebebi ise aynı anda 1 milyon adete kadar baskıyı aynı anda yapmaya imkan veriyor olmasıdır. Baskı teknikleri ele alındığında ofset baskı birçok kimyasal madde kullanılarak yapılır ve bundan dolayı atıkları da dijital baskıya kıyasla çok fazla olur.

Dijital baskı tekniği süreçleri hızla değişmekte ve gelişmekte olan sektörler ve baskı ürünleri için oldukça uygundur. Örneğin, broşür aracılığıyla outdoor ortamlarda hızlı bir reklam kampanyası başlatmak istiyorsunuz ve bunun için kısıtlı zamanınız var. İşte bu durumda ofset baskı yerine dijital baskı kullanmak size zaman anlamında ciddi anlamda avantaj katacaktır. Ancak dijital baskıda basım adedi arttıkça maliyetlerin de ofset baskıya kıyasla artacağını unutmamalısınız.

 

ofset baskı

 

Dijital Baskının Artıları

 

Dijital baskı pek çok açıdan size artılar sağlar ancak seçiminizi yaparken dezavantajların da bilincinde olmalısınız. Dijital baskının avantajlı olduğu konular baskı türü, baskı adedi, tasarım esnekliği, beklenen baskı kalitesi ve daha birçok faktörden etkilenir. Bir genelleme yapacaksak: Eğer;

 

 • baskı yapılacak adet sayısı az ise,
 • çalışmalarınızda zaman sıkıntısı yaşıyorsanız,
 • kalite işin hızına kıyasla ikinci planda ise,
 • baskı hızı maliyetten daha önemli ise,

 

dijital baskıyı mutlaka tercih edersiniz çünkü bunların hepsi bir artıya dönüşecektirs. Bu koşulların aksini düşünüyor ve örneğin “maliyeti düşük ve kalitesi yüksek olsun ama hızı o kadar da önemli değil” diyorsanız, tercihinizi ofset baskıdan yana kullanmalısınız.

 

ofset baskı makinası

 

 

Yakın Gelecekte Dijital Baskı

Teknolojinin hızla gelişirken tüm dünyamızda matbaacılık sektörünün de bu değişime ayak uydurması ve değişmesi kaçınılmaz. Geçtiğimiz yıllarda dijital baskı alanında önemli adımlar atıldı ve bu adımlar artarak atılmaya devam ediyor. Bu değişimlerle birlikte pek çok baskı ürünü için dijital baskı kullanımı daha çok tercih edilir bir hal almaya başlıyor. Tabii bu değişiklikler hala birçok baskı ürünü için ofset baskının yerini alabilmiş değil. 

Dijital baskı ile beraber ofset baskının da değişime uğramaya devam ettiğini ve her geçen gün daha düşük maliyetlerle daha kaliteli baskı yapma imkanı yaptığını söyleyebiliriz. Yakın gelecek yıllarda dijital baskı ve ofset baskı arasındaki bu teknoloji mücadelesini kim kazanacak bilemiyoruz ancak sonuç olarak baskı ihtiyaçları için online matbaa kullananların kazanacağı kesin.

 

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.