YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Lak nedir, Nerede Kullanılır ?
Matbaa - Mart 02

Lak nedir, Nerede Kullanılır ?

Lak nedir, Nerede Kullanılır ?

02 Mart - Matbaa | 19 |

Matbaacılıkta görselliğin, göze hitap etmenin önemi gün geçtikçe artmakta ve ofset baskıda süsleme sanatı olarak nitelendirilen lak baskı da her geçen gün daha popüler olmaktadır. Ofsette basılan materyallerin gerek süsleme, gerekse sürtünmeye karşı koruma veya baskının daha uzun süre dayanıklılığını sağlama amaçlı olarak lak baskıya ihtiyaç doğmaktadır.

Ofset baskıdan sonra süsleme ve koruma amacıyla kullanılan lak baskısı uygulanmaktadır.


Lak, baskı sonrası uygulanan işlemlerden bir tanesidir. Parlaklık ve dayanıklılık sağladığı için genellikle tercih edilen bir yöntemdir. Vernik uygulamasına göre uygulandığında daha çok parlaklık verdiği için baskı ürünlere görsel bir değer katar.

Baskı yüzeyine uygulanan lak, ürünün daha parlak ve dikkat çekici görünmesini sağlar. Bunu yaparken de toz, su, kıvrılma gibi dış etkenlere karşı ekstra bir dayanıklılık sağlar.


 

Lak ne işe yarar?

Tasarıma estetik bir görüntü katmak ve tasarımı korumak için yapılan bir uygulamadır. Tasarımda dikkat çekmek istenen yere veya tasarımı desteklemek için kullanılan bu yöntemin iki çeşidi vardır.

Lak uygulanmış kâğıt yüzeyi çizilme, nem, güneş ışığı ve kâğıt üzerindeki baskının dağılmasını karşı son derece dayanıklıdır. Diğer kaplama yöntemleriyle karşılaştıracak olursak lak, en parlak görüntüyü verir. Kâğıdın kalınlığı arttıkça baskı sonrası katlama, pliyaj ve kesim işlemlerinde kâğıttaki çatlama ihtimali artar.

Ofset baskı lakları özel tasarım ve baskı işlemlerinde kullanılabilir. 80-90 g/m2 ağırlığında bir malzemeye lak baskı yapmak mümkündür. Sıklıkla kullanılmayan ürünlerde bu uygulama tercih edilmez çünkü bu uygulama ek bir maliyet yaratacaktır. Ayrıca tercih edilen benzer bir uygulama olan UV (Ultraviyole) lak, dispersiyon laka göre daha maliyetlidir.

 

Lak çeşitleri

Kısmi Lak: Seçilen tasarım alanına bir sefer uygulanan parlak selefonla elde edilir. Yüzeye parlaklık verir. Ürünün tümüne değil sadece istenilen kısmına uygulanır. Bu uygulama genellikle logosuna, iletişim bilgilerine ya da sloganlarına dikkati çekmek isteyen müşteriler tarafından tercih edilmektedir.

Kabartma Lak: Belirlenen tasarım alanına parlak selefonun iki defa uygulanması ile elde edilir. Kısmi Laktan daha belirgin bir yapıya sahiptir. Özellikle davetiyelerde ve özel gün duyurularında tercih edilen kabartma lak uygulaması, baskı ürününe daha şık ve dikkat çekici bir görüntü katar.

Kumlu Lak: Basılacak işin belirli kısımlarına uygulanır. Mat selefon üzerinde “kumlama efekti” ile daha başarılı bir sonuç elde edilir.

Lak işlemi ile birlikte tercihe göre tasarıma gümüş ve altın yaldız da uygulanabilir.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.