YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
award1 pointerHoverItem award2 pointerHoverItem
Mobil Web Tasarım
Mart 13

Mobil Web Tasarım

Mobil Web Tasarım

13 Mart - YAZILIM | 37 |
Burak Yılmaz
Burak Yılmaz | @administrator Yönetici

Mobil Web Tasarım

 

Cep telefonlarında görüntülenebilen ve bu boyutlara uygun olarak hazırlanna web sitelerine mobil site adı verilir. İnternet kullanımının cep telefonlarında yaygınlaşması ile mobil site kullanımı da artış göstermiştir. Web sitelerin mobil ile uyumlu olmaması, kullanıcı açısından sorunlara neden olablir. Site bilgisayar ekranında gözükebilir ancak cep telefonunda gözükmeyebilir ya da bilgisayardan gözüken her kısım cep telefonu ekranında gözükmeyebilir. Böyle durumlarda, kullanımın kolay ve pratik olması için mobil site devreye girer. Ekran boyutlarının her telefona uyumlu olması, bu açıdan önemlidir.

 

mobil tasarım

 

Telefon ve tabletlerde çözünürlüğü göz ardı etmemek gerekir. Mobil site tasarımları, tüm ekran boyutlarına uyumlu olmalıdır. Mobil site tasarımları, cep telefonları ve tabletlere uygulanan tasarımlardır ve bu uyumluluk, responsive ile sağlanır. Mobil site tasarımları, kullanıcıya sitede kolayca dolaşma imkanı sağlar.

Site tasarımı internete bağlanıldığında (bilgisayar, tablet veya telefon), cihazı algılayarak cihaza uyumlu bir şekilde kendini ayarlamaktadır. Sitenin içerisindeki görsel, yazı ve diğer tüm detaylar, cihazın özelliklerine göre formlanmaktadır. Bu sayede kullanıcılar, görselleri uygun şekilde görerek işlem yapabilmektedir.

 

Cep telefonundan internet kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu kullanımın Türkiye'deki oranı %51 olmuştur. Mobilden web sitesi ziyaretleri de bu doğrultuda artmıştır. Bu nedenle sitelerin mobil uyumlu olması önemlidir. Mobilden siteye girildiğinde görseller ve yazılar, eksiksiz ve cihaz ile uyumlu olmalıdır.

Site gezinmeleri mobilde, aşağı ve yukarı ve tıklama işlemleri ile gerçekleşmektedir. Web tasarımında tek bir domain, tüm cihazlarda aynı çözünürlükte hizmet sağlamaktadır. Bu da kullanıcı ve site ile ilgilenen firma açısından kolaylık sağlamaktadır. Ek olarak mobil tasarımlarda arama motorları ile entegre olması daha kolaydır.

 

Mobil ile uyumlu tasarımlar, bilgisayar ekranlarında gözüken tasarımlara göre daha esnek şekilde tasarlanır. Çoklu ekran desteğinde zorunluluk oluşturur. Var olan bir site, mobil uyumlu hale getirilecekse, ilk aşama sitenin yedeklenmesidir. Sonrasında ise CMS güncellenir. CMS'deki seçeneklerden mobil uyum seçilir ve tasarım bu doğrutuda tamamlanır. Ek olarak alt sayfaların oluşturulması ile de site, mobil versiyona yönlendirilebilir.

 

mobil tasarım

 

Mobil uyumlu tasarımlar, cep telefonlarına uygunluğu ike çözünürlüğün de sayfaya uyumlu olmasını ifade eder. İnternetteki Java ve HTML 5 bilgileri bu konuda yeterlidir.

Gelişen teknoloji ile bilgisayarların yerini alan telefonlar, mobil uyumlu sitelerin de kurulmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu sayede cep telefonları aracılığı ile pek çok işlem kolayca yapılabilmektedir. Bu da mobil kullanıcılara erişimi kolaylaştırmaktadır.

Mobil siteler, en çok kobiler tarafından ilgi görmektedir. Bu nedenle mobil site çalışmaları, kullanıcı kitlesine göre mobil uyum da göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Bu da Google aramalarında sitelerin üst sıralarda olmasını destekleyen bir yapı oluşturur. Google bunu eleme yöntemi ile mobil uyumluluk testi ile anlamaktadır. Bu test, URL analizidir. Analiz sonrası uyumluluk kontrolü sağlanır.

  • mobil web tasarım
  • mobil web tasarım izmit
  • mobil web tasarım kocaeli
  • mobil uyumlu web tasarım
  • mobil web tasarım uygulaması
  • web tasarım ve mobil uygulama

BLOG

Dijital Reklam Ajanslarının
İhtiyaçları Blogumuzda

Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.