YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Responsive Tasarım Nedir?
Web Tasarım - Mart 07

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

07 Mart - Web Tasarım | 40 |

Responsive Tasarım Nedir?

 

Responsive web tasarımı, çeşitli cihazlara duyarlı, uyumlu web tasarımı anlamıda taşımaktadır. Son zamanlarda popülerleşen bu web tasarımı 2010 yılında ortaya çıkmış olup gün geçtikçe popülerliğini arttırmaktadır. Responsive tasarım, web adreslerinin mobil ve tablet  cihazlarında kullanıldığında site içi resim, yazı gibi faktörlerin ekran genişliğine göre farklılaşmaktadır. Masaüstü, tablet ve mobil olarak üç faklı versiyonda tasarlandığı gibi esnek olarak da tasarlanmaktadır.

 

Ziyaretçiler mobil uygulamalar üzerinden web sitelerine girdiklerinde siteyi görüntülemekte ve site içi gezintilerinde sıkıntı yaşarlar. Girdikleri site responsive ya da mobil site değilse okudukları alanı yakınlaştırmaları ve kısıtlı bir alanda gezinti yapmaları gerekir. Bu durumda kullanıcıda kullanım zoluğu yaşatmaktadır. Site içi menü kullanımında da sıkıntılar yaşandığı gibi bu menülerin istedikleri bağlantıya ulaşmalarıda güçleşir.

 

Responsive sitelere mobil cihazlar aracılığı ile giriş yapıldığında menüler şekil değiştirerek üstten açılacak şekilde kullanımı kolaylaştırır. Yazı fontu ve görsellerin  alt alta gelmesiyle ekranda yakınlaştırma yapmadan kolay okunurluluk sağlar. Mobil versiyonda fazla önem taşımayan elementler gizlenir, sadece ziyaretçiye sayfayla ilgili genel akış gösterilir.
 

Responsive siteleri arama motorları ciddi bir şekilde desteklenmektedir. Herhangi bir sayfanın arama motorunda hem kendi alan adı yer alır hem de farklı subdomain adı altında mobil versiyonu nun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive kullanılması daha uygun görülmektedir.Mobilden yapılan aramalarda arama motorları sayfanın mobil uyumlu olup olmadan bakmadan   sonuçları sıralıyor.
 

Mobilden web site ziyaretleri dünyada büyük bir artışa neden oldu. %35 seviyelerine yükseldi ve kısa sürede daha da artacak gibi duruyor. Bu nedenle responsive web sitelerinin sayısında önemli bir artış olacağı düşünülüyor.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.