YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Katalog Tasarımları ve İpuçları
Tasarım - Mart 08

Katalog Tasarımları ve İpuçları

Katalog Tasarımları ve İpuçları

08 Mart - Tasarım | 27 |

Katalog Tasarımı ve İpuçları

 

Markalar kendilerini tanıtmak ve anlatmak için genellikle kataloglara başvururlar.  Kataloglar, broşür ve el ilanlarından daha uzun ömürlü ve daha uzun süre kullanılabilirdirler. Markanızın kurumsal kimliğine ve ürün-hizmet gamına, duruşuna uygun olan bir katalog tasarımı yaptırmak çok önemlidir. Bu yazımızda katalog tasarımı için önemli ipuçları ve örnek katalog tasarımları sizlere aktarıyoruz.

Katalog Nedir?

Katalog tasarımından bahsetmeden önce katalog nedir, ne işe yarar gibi başlıkları inceleyelim ve açıklayalım. Katalog, firma ya da markaların ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla kullandıkları, içeriği geniş ve detaylı olan basılı reklam aracıdır. Kataloglar markalar için oldukça önem taşırlar. Kataloglar kendiliğinden markanızın reklamını yaparlar ve iyi hazırlanmış bir katalog kendiliğinden markanın ürünlerini müşteriye ifade eder.

 

web tasarım

 

Marka için oluşturulan iletişim ve reklam araçlarından bir tanesidir. Katalog içinde ürünlerin bir listesi ve şirket hakkında müşteriyi bilgilendirecek bilgiler bulunmalıdır. Yüz yüze iletişim kurmadan,karşı tarafa markanızı anlatabileceğiniz en etkili yöntem kataloglardır. Broşür ve el ilanları, bir kampanya, reklam ve ürün anlatmak için pratik ve hızlı bir yöntem olsa da, kataloglar daha geniş kapsamlı içerikleri ile markaları daha kapsayıcı ve iyi bir şekilde anlatabilirler.

 

Katalog Tasarımı ve Önemi

Katalog tasarımlarının başarılı bir şekilde yapılması ve müşterinin aklın yer etmesi katalog tasarımıyla bağlantılıdır. Bu nedenle, müşterilere yönelik, her markaya özel tasarım yaptırmak gereklidir. Katalog tasarımlarınız ile kurumsal kimliğiniz uyum içerisinde olmalıdır. Markanızın duruşuna uygun olan bir tasarımla müşterilerinizi etkileyebilmeli ve akılda kalabilmelisiniz.

Sade bir tasarım ve zengin bir içerik ile hazırlanmış tasarımlar, marka tanıtımı ve satış üzerinde müşterilerden olumlu geri dönüşler sağlamaktadır. Etkili ve başarılı kataloglar, müşterinin aklında kalarak, marka ve müşteri arasında bir bağ kurmaktadır. Müşterilerin markanıza ilgiyle eğilmesini istiyorsanız, profesyonel ve kreatif, üzerinde ince düşünülmüş, akılda kalıcı bir katalog tasarımı yaptırmanız gerekmektedir.

 

web tasarım

 

Katalog tasarımı yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktalar; amaç ve yapılan tasarımın bu amaca uyum sağlayıp sağlamadığı, anlaşılabilirlik, dikkat çekici bir tasarım çizgisi müşterinin aklında kalmayı başarabilmesi gibi konular katalog tasarımında büyük önem taşır. Örneğin, yaptıracağınız katalogun amacı ürünlerinizi tanıtmak ise, düzenli bir şekilde ve dikkat çekici olacak şekilde ürünlerin katalog sayfalarına yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Karmaşık ve dağınık olarak yerleştirilen ürünler müşterinin ilgisini çekmeyecektir ve algıyı dağıtacaktır.

 

Katalog Tasarımı İpuçları

1.Profesyonel Fotoğraflar

İnsanların katalogunuzdan ürünü görüp satın almaya yönelmesi için ürünün doğru ışıkla, iyi bir açıdan fotoğrafının çekilmiş olması önemlidir. Profesyonel bir kişi veya ekip, profesyonel ekipman ile çalışmak her zaman iyi sonuçlar elde etmeniz sağlar. Katalogdaki ürünlerin en iyi şekilde yansıtılması için fotoğraf çekimi önemlidir. Ürünün en iyi şekilde gösterlmesi müşterinin beğenmesini ve dikkatini kazanmak için önemlidir.

 

2. Yüksek Kârlı Ürünlere Yer Ver

Katalogunuzda yer alan ürünleri nasıl yerleştirdiğiniz de satışlarınıza etki edecek bir unsurdur. Çok satan bir ürününüz size en çok kâr ettiren ürün olmayabilir. En çok kâr sağlayan ürün için katalogda yer ayırmanız sizin için kârlı olabilir. En yüksek kâr marjına sahip olan ürünlerinizi geniş alanlara, müşterilerin en çok gözüne çarpacağı kilitnoktalara veya en çok dikkati çeken köşelere koymanızı öneriyoruz. Katalogda dikkat çeken konumlardan yararlanarak satışlarınızda olumlu geri dönüşler sağlayın. Doğru konumlandırma olumlu geri dönüş yaratacaktır.

 

3. Başlıklar ile İlgiyi Topla

Katalogta kullandığınız başlıklar ile müşterinin ürüne olan algısını ve ilgisini yükseltebilirsiniz. Özellikle satışını yapmak ya da arttırmak istediğiniz ürünlere daha vurucu ve harekete geçirizi spot başlıklar verebilirsiniz. Dikkat çekmek için dürüst ve yaratıcı olun. Müşteriye güven veren gerçekçi bir dil tercih edin. Müşteriye cazip gelen ifadeler ile hızlı bir şekilde dikkat süzgeciden geçecek ifadeler seçin.. Böylece yapmanız gereken müşteri ile marka arasındaki bağ sağlanmış olacaktır.

 

4. Daha Fazla Teklif Yap

Hazırlanan katalogda müşterilerin ilgisini çekmek için kampanya ve fırsatlara daha çok yer vermek gerekir. Böylece müşterilere cazip gelen, dikkat çeken kampanyalar sayesinde satış grafiklerinizde artış olacaktır. Daha kalıcı bir reklam aracı olan kataloglara kampanyalarınızı veya indirimlerinizi yerleştirmek potansiyel müşterilerinizin artışına sebep olacaktır. Rekabetin fazla olduğu pazarda öne çıkmak ve müşteri kazanmak için bir şans yakalamış olursunuz.

 

5. Fark Yarat

Dikkat çekmek için her zaman şimdiye kadar yapılmış olandan farklı bir şey üretin, rakiplerden sıyrılın ve farklı bir bakış açısıyla yeni bir tasarımda katalog geliştirin.  İnsanlara gelişmiş, dinamik ve zamanın ötesinde bakış açısıyla sunduğunuz ürünler mutlaka dikkat çekmeyi başaracaktır. Bu sayede katalogdan aldığınız geri dönüş oranı artacaktır.

 

6. Abartıdan Uzak Durun

Kataloga çok fazla ürüne yer vermeye çalışmak, katalogu inceleyen birinin algısını ve dikkatini dağıtacak ve onu sıkacaktır. Çok karmaşık bir katalog tasarımı okuyucuların uzaklaşmasına neden olur.Uygun aralıklarla ürünleri yerleştirmek ve sadeleştirmek oldukça önemlidir. Katalog tasarımında ürünlerin konumları ve bırakılan boş alanlar önemlidir. Boş alanlar ve uygun geçişler müşterinin gözünü ve dikkatini yormayacaktır.

 

7. Uygun Tasarım

Katalog için yaptığınız tasarım çizgisi oldukça önemlidir. Katalog, bastırdıktan sonra uzun dönemli kullanılacak bir materyaldir ve insanlar arasında elden ele dolaşarak daha çok kişiye ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Yaptığınız tasarım çok kişiye ulaşacaktır. Tasarımda daha çok kişiye hitap edebilmeniz, anlaşılır olmanız önemlidir. Bulunduğunuz sektörü doğru yansıtan tasarımlar seçmelisiniz. Mobilya, tasarım, cafe, moda gibi sektörlerdeyseniz müşterilerin dikkatini çekecek daha renkli, eğlenceli ve hareketli tasarımlar tercih edin. Sektöre uygun tasarımlar kurumsal kimliğiniz ile de uyumlu olacaktır.

 

8. Pratiklik

Kataloga adres, sosyal medya uzantıları, telefon numarası, web sitesi, e-posta adresi, mağaza konumu, çalışma saatleri gibi iletişim bilgilerinize yer vermeyi unutmayın. Fakat bunu yaparken tüm bilgilerin yığılmaması ve karışık görünmemesi adına temsili simgeler ve ikonlardan faydalanabilirsiniz.

Birçok marka, tek bir basılı materyalle daha çok insana ulaşabilen, bir tür reklam aracı olan katalogu kullanmayı tercih ediyor. Bu yazımızda sizin için katalog hakkında bilgilerden, katalog kullanımının öneminden ve katalog tasarımı için gerekli olan püf noktalarından bahsettik. Verdiğimiz katalog örneklerinde olması gereken özelliklere ve etkili katalogların nasıl olabileceğine dair fikirleri paylaştık. Markanız için profesyonel ve kaliteli katalogları www.medyababa.com'dan pratik ve kreatif bir şekilde bastırabilirsiniz.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.