YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Web Tasarımı, Web Sitesi Hazırlamak Nedir, Neler Olmamalıdır?
Tasarım - Mart 07

Web Tasarımı, Web Sitesi Hazırlamak Nedir, Neler Olmamalıdır?

Web Tasarımı, Web Sitesi Hazırlamak Nedir, Neler Olmamalıdır?

07 Mart - Tasarım | 24 |

Web Tasarımı, Web Sitesi Hazırlamak Nedir? Ne olmamalıdır?

 

Web tasarımı, yaklaşık 28 yıllık bir geçmişe sahiptir. Günümüzde teknoloji ve internetin iç içe geçmesi, bu geçmişe göre web site çalışmalarının hızlı ilerleyişinin bir göstergesidir. Bu ilerleyiş, diğer teknoloji araçlarına göre daha hızlı olmuştur.

İlk web sitesinin oluşturan Tim Berners-Lee, aynı zamanda HTML dilinin gelişmesine de yardımcı olmuştur. Ayrıca World Wide Web (Dünya Çapında Ağ)'in de sistemini oluşturmuştur. 1990 yılında CERN'de çalışmalarına devam ederken dünyanın ilk web adresi olan http://info.cern.ch’yi kurdu. World Wide Web'in kuruluş amacı, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde çalışan bilim insanları ve enstitüler arasındaki bilgi paylaşımı ve taleplerinin sağlanmasıydı.  http://info.cern.ch, bu alanda önemli bir kırılma noktası olma özelliğini taşıyor.

 

Web Tasarımı Türkiye'ye ne zaman geldi?

İnternetin Türkiye'ye girişi, 1993 yılının Nisan ayında oldu. 25 yıl öncesine dayanan bu geçmişte, Odtü ve Bilkent gibi üniversiteler, bu alan için öncü olmuştur. Odtü'nün hazırladığı ilk internet bağlantısı sonrasında yine web sitesinin yayına alınması da Odtü tarafından olmuştur. 

 

Tarihsel bir açıklamadan sonra web sitesinin inceliklerinden bahsedebiliriz. Profesyonel olarak site çalışmaları, Türkiye'de web site çalışmalarında freelance çalışmalar, ilk yıllarda ağırlıydı ancak teknoljinin de gelişmesi ile birlikte bu alanda reklam ajansları ve teknoloji firmaları da yerini aldı. Üniversitelerin de bu alanla ilgili yatırımları bulunmakta. 1990'lı yıllarda bu alanda nitelikli çalışanların yetersiz olmasından dolayı, genç kesim web alanına yoğunlaşmıştır ancak gelişen teknoloji ile birlikte güncellenen yapıları yakalamak gerekmektir. Bu nedenle bu alanda hala eksikler devam etmektedir.

 

Web tasarımları, firmaların profesyonel çalışmaları ile devam etmektedir ancak gelişen dünya teknolojisini ayak uydurmakta zorlanan ve bu alanın gerisinde kalan firmalar da mevcuttur. Gündemin takibi de bu alanda önem arz etmektedir. Sektördeki hızlı büyüme ve gelişme, hızla devam ederken bu gelişmelerin markalara uyarlanması da bir ihtiyaç halini almıştır. Web sitesi yapan firmaların buna ayak uydurması zor olduğu için, site yapılarında hazır kalıp tercih eden firmalar da mevcuttur.

 

Sektördeki bu hıza ve olumsuz durumlara rağmen biz, web çalışmalarını firmaların yapısına entegre olarak hazırlamaktayız. Sektörel dinamiklere hakim ve güncelliği koruyan yapımız ile, firmaların ihtiyaç duydukları alt yapıları, kurumsal kimliklerine göre uyarlayarak uygun tasarımlarla hazırlamaktayız.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.