YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
award1 pointerHoverItem award2 pointerHoverItem
3D Karakter Modelleme
Mart 14

3D Karakter Modelleme

3D Karakter Modelleme

14 Mart - GRAFİK | 29 |
Burak Yılmaz
Burak Yılmaz | @administrator Yönetici

3D Karakter Modelleme

 

2000 yıllardan itibaren gelişim gösteren teknoloji, multimedya alanında da ilerlemelerde bulunmuştur. Geçmişten günümüze gelen süreçte artık birçok tasarım, çeşitli programları aracılığıyla bilgisayar teknolojisinden yararlanmaktadır. Günümüz teknolojiyle paralel olarak ilerleyen 3D modelleme, artık birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Gerçekten esinlenerek oluşturulan bu modelleme bir organik modelleme çeşididir. Mimari ve inşaat sektörlerindeki gibi görsel tarzlardaki sunumlar ve modellemeler her zaman müşteri tarafından ilgi görmüş ve 2D modellemeler böylelikle tarih olmuştur.

 

3d karakter

 

3D modelleme teknolojisi aracılığıyla hayaller, tasarımlar ve fikirler gerçekliğe taşınmış oldu. Bu nedenle artık karakterler tasarlanırken ya da projeler hayata geçirilirken yapılan sunumlarda 3D modellemeler tercih edilmeye başladı. 3D teknolojisiyle canlı varlıkların modellemelerinin yanı sıra canlı karakterler de modellenmeye başlandı. Bu da 3D teknolojisine hız katmış oldu.

Daha inandırıcı ve gerçekçi bir modelleme için, karakterlerin gerçek olmasına gerek yoktur. Bu noktada modelin anatomik açıdan gerçekliğe uygun olması esastır. Örnek olarak, insan, hayvan, canavar, yaratıklar ve çeşitli doğaüstü varlıklarla yapılan modellemeler bu durum için gösterilebilir. Gelişen teknolojiyle birlikte oyun severlerin vazgeçemediği yüksek grafikli oyunlarda ya da animasyon film, videolar ve çeşitli tasarımlarda 3D modelleme tekniği kullanılmaktadır. Gerçekliğe yakın bu modelleme teknoloji sayesinde, insanların gösterdiği ilgi ve talep artmaktadır.

 

3D modelleme hakkında uzmanlaşan azınlıkta bir insanın mevcut olmasıyla birlikte, öğrenme olanağı da oldukça geniştir. 3D karakter modelleme eğitim dersleri için kurslara ya da online şekilde işlenen yöntemlere başvurmak mümkündür. Bu noktada organik modellemeler, katı modellemelere göre daha farklı bir yol izler.

 

Kas, kemik, eklem gibi bileşenleri canlı organizmaları modellerken hayata geçirmek oldukça ayrıntı ve sabır işleyen zor bir iştir. 3D modelleme işi sanılanın aksine ezbere yapılan bir iş değildir. Bilgi birikimi, deneyim ve gözlem gerektiren bu modelleme yöntemi, üst düzey anatomik ve teknik bilgiye sahip olmayı peşinde getirir. Örnek verecek olursak, hayata geçireceğimiz karakter insansa, insana ait anatomik bilgiye hakim olmak gerekir.

 

 

3d karakter

 

 

3D karakter modellemede, detaylandırma aşamasında, doku verme, kemik donanım, materyal ekleme ve ışıklandırma gibi tasarım tekniklerini içerir. Dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de modelleme ve tasarımın karakterin tarzıyla uyum içerisinde olmasıdır. Karakterin duygusal yapısı, fiziksel yapısıyla birleşerek gerçekliğe en yakın biçimde aktarılmalıdır. Kısaca karakterin tüm unsurları göz önünde bulundurularak karakter modellemesi yapılmalıdır.

 

İyi bir karakter modellemesini hayata geçirmek için, birçok denemeyi göze almanız gerekir. En nihayetinde bütün seçenekler değerlendirilip uygun karakter hayata geçirilmelidir. Böylelikle titiz çalışmalar sonucunda üzerinde çalışılan karakter gerçekliğe en uygun biçimde oluşturulmuş olur. Bu nedenle, kaliteli ve özgün sonuçlar alabilmek için yaratıcı, dinamik ve uzman bir ekiple çalışmak esastır.

  • karakter
  • animasyon
  • animasyon film örnekleri
  • animasyon çizgi filmler
  • çizim programları
  • zbrush
  • video programı
  • 3d çizim
  • oyun yapma programı
  • video yapma

BLOG

Dijital Reklam Ajanslarının
İhtiyaçları Blogumuzda

Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.