YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Açık Hava Mecrası Billboard Nedir?
Reklamcılık - Mart 07

Açık Hava Mecrası Billboard Nedir?

Açık Hava Mecrası Billboard Nedir?

07 Mart - Reklamcılık | 13 |

Açık Hava Mecrası Billboard Nedir?

Billboard, ürüne yada hizmete ilişkin olarak tüketiciyi bilgilendiren etkili bir açık hava mecrasıdır. Hedef kitlenin satın alma kararı üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Tüketici üzerinde ‘marka tanıma’ ve ‘hatırlama’ yönünde doğrudan etkisi bulunan billboardlar şehrin en işlek caddelerinde, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu noktalarda konumlandırılır.

Türkiye’de ilk olarak başkentimiz Ankara’da kullanılmaya başlanmış daha sonra büyük şehirlere yayılmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde II. Dünya Savaşı sonrası başlayarak 1980’lere uzanan dönemde gelişen açık hava reklamcılığı, bilinen en eski kitle iletişim aracıdır.

Bilboard reklamcılığının ilk yıllarında şehirlerdeki alt yapı yetersizliği, bakımsız ve kalitesiz ilerleyiş hakimken açık hava reklamcılığını belediye yönetimlerinin bünyelerine dahil etmesi sorunları çözmüştür. Şuan da ise Billboard Reklam Alanları en çok kullanılan ikinci reklam mecrasıdır.

 

Klasik Billboard baskı alanı En 3,50 m Boy 2,00 m (350×200 cm) görülen alan ise En 3,40m Boy: 1,90m (340×190 cm) standart boyutlara sahiptir. Işıklı olanların ebadı ise En 3,2 m Boy 2,20m (320×220 cm) ‘dir

Billboard reklam alanlarına uygulanacak tasarımların 115 gr/m2 ağırlığında mat kuşe, su bazlı ve blueback özelliğine sahip olması gerekir.

Baskı aşamasında ise açık hava reklamcılığı için özel olarak üretilen matbaa boyaları tercih edilmelidir.

 

Bu nitelikte olmayan kağıt ve boyaların kullanılmaması durumunda; tasarlanan afişler uygulama esnasında aşınabilir, kolayca yırtılabilir. Afişler montaj aşamasında deforme olabilir ve reklam alanı zarar görebilir. Görsel kaybının önlenmesi için ölçülere dikkat edilmelidir. Afiş parçalarının kenar kesimleri düzgün olmalı ve bindirme paylarına dikkat edilmelidir.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.