YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Eczane Tabelası Yönetmeliği Nedir?
Açık Hava - Mart 02

Eczane Tabelası Yönetmeliği Nedir?

Eczane Tabelası Yönetmeliği Nedir?

02 Mart - Açık Hava | 13 |

Tabelalar, firmalar için yönlendirmek, bilgi vermek ve tanıtım çalışmaları yapmak için gerekli reklam aracıdır. Örneğin hastanelerin acil girişlerinin belirtilmesi, caddelerde otobüs duraklarının belirtilmesi, eczane ve nöbetçi eczane yönlendirmeleri standart tabelalardır ve her yerde bu noktaların bilinmesine yardımcı olur. Caddelerde yürürken tabelası olmayan bir işletme görmek nerdeyse imkansızdır.

Eczane Tabelası Nedir?

İşletmeler özelleşmiş tabelalar geliştirmekle birlikte meslek odalarının o meslekte akılda kalıcılığını artırmak için tek tip tabela modelleri üzerinde çalışmaktadır. Günümüzde tüm eczanelerde bu standartların uygulanması zorunludur. 2014 senesinde yürürlüğe giren kanunla kırmızı – beyaz renklerle, kullanılacak malzemeler ve tanımlanan ölçüler ile standart hale getirilmiştir. Standartların oluşması göz aşinalığını sağlayarak eczanelerin daha olay bulunmasını ve ayırt edici olmasını sağlamaktadır. 

Eczane Tabelası Yönetmeliği Ayrıntıları Nelerdir?

Eczane Tabelası Yönetmeliği, 2014 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve resmi basında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelikle ülkemizde hasta ve ihtiyaç sahiplerinin sağlık kontrolleri sonrası ve acil durumlarda eczanelere ulaşımlarını kolaylaştırmak, sektördeki farklılıkları ortadan kaldırarak haksız rekabeti önlemek ve farklı tabela sistemleri ile görsel kirliliği de önlemek hedeflenmiştir. Sağlık Bakanlığı Eczane Levha Standartları Kılavuzu bağlantısına tıklayarak daha detaylı bilgi alabilir, yönetmeliği kolayca inceleyebilirsiniz.

Eczane tabelalarının ışıklı ya da ışıksız tabela olması işletme sahibinin inisiyatifine bırakılmıştır. Ezcacı, eğer ışıklı tabela tercih edilirse, sadece ‘’ECZANE’’ yazısı kısmında led aydınlatma kullanılabilinir. Yönetmeliğe göre tabelada yer alan eczane isminde hiçbir şekilde aydınlatma kullanılamaz. Ayrıca kılavuz eczane harflerinin de kırmızı pleksi vakumdan yapılmasını da zorunlu kılmıştır.
 

Yeni Yönetmelik Eczane Tabelası Ölçüleri

tablo var

Eczane Tabelası Bütçeleri

Sağlık Bakanlığı Eczane Levha Standartları yönetmeliğine uygun kırmızı beyaz eczane tabela fiyatları çeşitli ölçülere ve kullanılan malzemeye göre, hazırlanacak kasanın içerisinde kullanılacak led adetlerine göre bütçeler değişmektedir.

Eczane Tabelası Çeşitleri Nelerdir?

Eczane tabelaları iki çeşittir. Bir tanesi zeminde, ön cephede kullanılan ve üzerinde eczane yazısı ile eczanenin isminin yer aldığı zemin eczane tabelasıdır. Diğeri ise daha görünür alanda konumlandırılan ve üzerinde sadece “e” harfinin bulunduğu kutu harf eczane tabelasıdır.

Eczane tabelası Yönetmelik kapsamında, her işletme için hem ön cephe eczane tabelası hem de eczane harf tabela ölçüleri tanımlanmıştır. 

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.