YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
award1 pointerHoverItem award2 pointerHoverItem
Kullanıcıları Nasıl Web Sitesinde Tutabilirim?
Mart 15

Kullanıcıları Nasıl Web Sitesinde Tutabilirim?

Kullanıcıları Nasıl Web Sitesinde Tutabilirim?

15 Mart - YAZILIM | 25 |
Burak Yılmaz
Burak Yılmaz | @administrator Yönetici

Kullanıcıları Nasıl Web Sitesinde Tutabilirim?

 

Dijital pazarlamanın yaygın olarak kullanıldığı günümüzde web sitesine nitelikli trafik çekmek önemli bir konu haline gelmiştir. Diğer bir önemli konu ise çekilen ziyaretçi trafiğini fayda sağlayacak şekilde tutmaktır. Bunun içinde dönüşüm oranı ve web sitesi optimizasyonuna başvurmak gerekir. Siteye giriş yapıldıktan sonra anında çıkma oranı web sitesi yöneticileri için önemli bir ölçüttür. Web sitesini ziyaret edenleri tutmak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

 

 • Açık ve Net Olun

 

Bir web sitesine ilk kez girildiğinde hepimizin ilk olarak baktığı, girilen web sitenin ne ile ilgili olduğudur. Bu nedenle ziyaretçi, aradığı şeyin web sitesinde olup olmadığını kontrol eder. Aradığını web sitesinin içinde bulamazsa, siteyi terk eder. 

 

 • Doğru Belirlenen Hedef Kitle

 

Performans pazarlama olarak da adlandırılan dijital pazarlama, başarılı olmak için, doğru hedef kitleye hitap etmek zorundadır. Belirlenmeyen hedef kitle, herkesle bağlantı kurmayı doğurur ki bu sağlıklı bir olay değildir. Çünkü herkesle bağlantı kurmak, hiç kimseyle bağlantı kurmak demektir. Belirlenmeyen hedef kitle sadakatsizliğe neden olur.

 

 • Basit Tasarım

 

Kullanıcılar şık ve kullanışsız bir tasarımdan çok, kullanıcıyı kullanmaya teşvik eden basit sitelerden alış veriş yapmayı tercih ederler. Bu nedenle kullanıcı dostu web siteleri tasarlamak, web sitenizde daha fazla ziyaretçi tutmanızı sağlar.

 

 • Hızlı Web Sitesi

 

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle, insanlar bilgiye daha hızlı ulaşmayı arzulamaya başlamıştır. Bu nedenle ziyaretçilerin aradıkları şeyi, web sitenizde daha hızlı buluyor olmaları çok önemli bir ölçüt haline gelmiştir. Bunun için, web sitenizi hız için optimize edebilirsiniz. Web sitenizin içerdiği bütün öğelerin hızlı bir şekilde yanıt vermesi firmanız için olumlu dönüşler sağlayacaktır.

 

 • Yazım Kuralları

 

Konuşma dilinin internete taşındığı şu zamanlarda dil bilgisinde belli başlı bazı bozulmalar görülmeye başlamıştır. Bununla paralel olarak kötü dilbilgisi kuralları ya da yazım yanlışları, web sitenize gelen ziyaretçiler üzerinde olumsuz bir etki bırakacaktır. Özellikle web sitenizde ödeme fonksiyonu varsa, bu tarz dilbilgisi yanlışları, güveni azaltacaktır. Çünkü kullanıcılar ödeme fonksiyonuna sahip web sitelerine güvenmek ister. Yazım yanlışına rastlayan kullanıcılar bu konudan rahatsız olup, işlem yapmadan sitenizden ayrılır.

 

 • Kullanılabilir Olun

 

Web siteniz, kullanıcılarınız tarafından kolay ve rahat kullanılmalıdır. Aradığını rahatça bulamayan kullanıcılarınız varsa web siteniz kullanıcı dostu değildir. Yönlendirmelerin olduğu web siteler, size bu konuda da rehber olabilir. Aynı zamanda yazılan içeriklerin uzun metinler içermediğinden emin olun.

 

 • Harekete Geçirin

 

Yapılan en büyük hatalardan birisi de, ziyaretçilerin potansiyel bir internet kullanıcısı olarak düşünmektir. Çünkü her ne kadar küreselleşmiş bir çağda yaşasak da, bazı kullanıcıların bu tür mecraları çözümlemesi zaman alabilmektedir. Her kullanıcıyı bu düşünceye uyacak şekilde değerlendirip, buna uygun harekete geçirici butonlarla düzenlemeler yapılmalıdır.

Bahsettiğimiz bu başlıkları başlangıç olarak izleyerek kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Böylelikle, web sitenizdeki verilere göre dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

 • web sitesi ziyaretçi sayısı öğrenme
 • web sitesi ziyaretçi sayısı arttırma
 • web sitesi ziyaretçi sayısı
 • web sitesi günlük ziyaretçi sayısı
 • web sitesine ziyaret

BLOG

Dijital Reklam Ajanslarının
İhtiyaçları Blogumuzda

Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.