YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Marka Tescili Nedir ve Neden Gereklidir?
Kurumsal Kimlik - Mart 08

Marka Tescili Nedir ve Neden Gereklidir?

Marka Tescili Nedir ve Neden Gereklidir?

08 Mart - Kurumsal Kimlik | 70 |

Marka Tescili Nedir ve Neden Gereklidir?

Bir isim veya logonun marka vasfına nail olması adına tescil işlemlerinin yapılması gerekir. Markanızın tescilsiz kullanımı sahibi olmadığınız bir ürünün yada hizmetin sahibiymiş gibi ilerlemenizi ve canınızı sıkacak hukuki konularla baş başa kalmanıza neden olur.

Markanızı tescil ettirmek size, ilgili markanızın tescili kapsamındaki ürün ve hizmetler için, izniniz olmadan farklı firma yada şahısların her türlü kullanımını engelleme hakkı verir. Marka kurucusu olarak markayı kendiniz kullanabileceğiniz gibi, başkalarına da lisans sözleşmesi yoluyla kullanım izni verebilirsiniz.

Tescili yapılmış markaların tescili olmayan markalara göre kurum içi, kurum dışı ve dijitalde birçok avantajı vardır.

 

marka tescili

 

 

Türk Patent Enstitüsü’nde tescil müracaatları başvuru tarihine göre işlem görmekte olduğundan, koruma altına alınmamış marka, hak sahibi tarafından tanıtılmaya çalışıldığı dönemde, başka bir başvuru sahibi tarafından tescil altına alınabilmekte ve bu durumda hak sahibinin yasal yollara müracaat ederek hakkını ispat etmesi gerekmektedir.

Türk Patent Enstitüsü’nce tescil edilmemiş olan markanız yasal olarak size ait değildir.

 

Başvurusunu yapan ve TÜRKPATENT tarafından incelenen, uygun görüldüğü takdirde yayınlanan bir marka, hem resmi kurumların hem toplumun denetiminden geçmiş olmasının verdiği güvenle daha sağlam bir süreç ilerletebilir. Böylelikle haksız kazanç girişimlerini kolayca engelleyebilir ve yaptırım uygulanmasını talep edebilir.

 

marka tescili

 

Markanızı tescil ettirmenizdeki amaç; başka firma yada şahısların haksız kazanç sağlamasını önlemekten ziyade, haksız kazanç sağlıyor iddiası ile sizin önlenmenizin de önüne geçmektir. Çünkü; bu durumda, elinde varlığından hiç haberdar dahi olmadığınız fakat sizin markanızla ayırt edilemeyecek kadar benzer tescilli bir markası bulunan bir firma yada şahıs, size karşı yaptırımlar uygulatabilir ve sizi dava yoluyla engelleyebilir.

 

Türkiye’de markaların tescili Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılmaktadır. Markalar tescil edildikleri ülkeler için 10 yıl boyunca korunurlar, korumanın devamlılığı için 10 yılda bir yenileme işlemi yaptırmak gereklidir.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.