YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
award1 pointerHoverItem award2 pointerHoverItem
Başarılı Bir Tabela Tasarımı Nasıl Yapılır?
Mart 22

Başarılı Bir Tabela Tasarımı Nasıl Yapılır?

Başarılı Bir Tabela Tasarımı Nasıl Yapılır?

22 Mart - GRAFİK | 12 |
Burak Yılmaz
Burak Yılmaz | @administrator Yönetici

Başarılı Bir Tabela Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Basit ve dikkat çekmeyen bir mağaza/dükkan tabelası kullanmanız müşterilerin dikkatini çekemez. Bu nedenle istediğiniz kadar satış yapamayabilirsiniz. Tabela tasarımına yeterli derecede önem vermezseniz uzun sürede büyük kayıplara uğrayabilirsiniz.

Tabela tasarımı, tasarımdan çok doğru bir planlamaya gerçekleştirilir. Bu sebeple birçok kişi meseleyi tamamen kavramakta zorlanır. Anlattıklarımızla siz de daha iyi kavrayacaksınız.

Bu yazımızda mağaza/dükkan/restoran gibi işletmeler için firmaları için uygun olan tabelayı nasıl hazırlanacağını anlatacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra işletmenizin marka kimliğini, logosunu ve tabelasını nasıl ilgi çekici ve anlaşılır hale getirildiğini öğreneceksiniz.

 

Neden Tabelaya İhtiyacınız Var?

Mağazalar, kafeler, hastaneler, okullar, dükkanlar derken neredeyse her yerin tabelaya ihtiyacı vardır. Örneğin bir mağaza, müşteri ve ya müşteri potansiyelindeki insanların dikkatini çekmek için tabelaya ihtiyaç duyar. Bir hastane, acil durumlarda insanların kolaylıkla hastaneyi görebilmesi için tabelaya ihtiyaç duyar. Tabela söz konusu olduğunda amaçlar ve hedefler değişiklik gösterebilir.

 

Tabelanızın Mesajı Ne Olmalı?

Tabelalardaki en önemli unsur sözcüklerdir. Sözcüklerin nasıl bir karakteri olduğunu, sözcüklerin nasıl yerleştirildiği yapılan tasarımın başarılı olup olmadığını belirler. Başarısızlık olursa eğer genelde “amaç” kısmının ihmal edilmesinden oluşur.

Temel amacınız ile uyumlu sözcükler kullanırsanız mesajınız daha anlaşılır olur.

Bu konuda üç tavsiye sıralayabiliriz:

 •  Sadece 5 Saniyeniz Var

Caddede dolaşan insanların mağazanızın ve ya dükkanınızın tabelasını fark etmesi için 5 saniyesi vardır. Bu yüzden karışık, fazla yazılı olan bir tabela da kısa bir sürede fark edilemez.

 •  Az Çoktur

Başarılı bir tabela, vermek istediğiniz mesajınızı doğru ve etkileyici bir şekilde iletebilen tabeladır. Bu yüzden tabelanızda az sözcük kullanmaya çalışın. 7 veya daha az sözcük uygundur.

 •  Az Derken Çok da Az Değil

Müşterileriniz sizin tabelanıza baktığında ne iş yaptığınızı anlayabilmeli. Eğer anlayamazlarsa örneğin ev yemekleri yapan bir restoran olmanıza rağmen bunu gösteremediğiniz için ev yemeği arayan kişilerin başka türdeki restoranlarına gitmesine sebep olabilirsiniz.

 •  Mesajınız Net Olmalı

Müşterileriniz tabelanızdan mağazanın ne türde olduğunu anlayabilmeli. Diğer türlü potansiyel müşteriler dükkanın ve ya restoranın önünden geçip gider. Aslında dükkanın ne üzerine olmuş olduğunu bilseler sizden hizmet alabilirler.

Bu yüzden tabelanıza mağaza isminin yanında mağazanın ne üzerine olduğunu da belirten bir ifade eklemeniz çok iyi olur.

 

Ne Tür Bir Font Kullanmak Gerek?

Her font kendine uygun bir duygu oluşturur.

Caddede dolaşan insanlar ve müşterileriniz kullandığınız fontu bilinçli olarak fark edemeyebilirler. Fakat bilinçaltına göre kullanılan font, müşterilerinize bir mesaj iletir. Bazı fontlar bir markanın gençlere göre olduğunu bazı fontlar ise bir markanın gençlerden ziyade orta yaşlı insanlara uygun olduğunu anlatır.

Bu yönden fontları iki gruba ayırabiliriz:

 • Sıcakkanlı, samimi ve eğlenceli fontlar
 • Ciddi ve resmi fontlar

Bazı fontlar ise hem resmi hem de samimidir. Bunda fontun nasıl işleneceği daha önemlidir.

 

Font Konusunda En Çok Yapılan Hatalar

Rakiplerden bir adım öne çıkmak için genellikle yanlış font seçilir. Özel bir şekilde hazırlanan tasarımcı fontları kartvizitlerde iyi görünse de tabelalar için çok uygun olmayabilir.

El yazısı ya da script font şeklinde bilinen bu fontları belli bir mesafeden sonra okunması çok zordur. Bu türdeki fontları sadece kartvizit, broşür gibi müşterilerin ellerine alacakları basılı yazılarda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yanlış oluşturulan efektler de başarılı olan bir fonta gölge düşürebilir. Tabelalarda bu tür alışılmışın dışında tasarımlara girmek çok doğru olmaz diyebiliriz.

 

Doğru Font Seçimi Nasıl Yapılır?

Her bir fontun kendine göre aurası vardır. Bu sebepten işinize en uyumlu fontu seçmeniz çok önemlidir.

 

Okunurluğu En Yüksek Fontlar Hangileridir?

Sans serif fontları, harf sonunda çentiği bulunmayan fontlar olarak düşünebilirsiniz. Bilgi içeriği olan metinlerde sans serif font kullanımı okunurluğu kolaylaştırır.

Serif fontlarda harf sonunda çentiği vardır. Özellikle uzun yazılarda serif font okumaya kolaylık sağlar. Basılı yayınlarda, kitaplarda serif font kullanımı daha uygundur.

 • tabela vergisi
 • led tabela fiyatları
 • tabela çeşitleri
 • tabela modelleri
 • reklam tabela
 • eczane tabela
 • pleksi tabela
 • minecraft tabela yapımı

BLOG

Dijital Reklam Ajanslarının
İhtiyaçları Blogumuzda

Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.