YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Katalog Tasarımı Hazırlama
Tasarım - Şubat 26

Katalog Tasarımı Hazırlama

Katalog Tasarımı Hazırlama

26 Şubat - Tasarım | 23 |

Kusursuz 8 Teknik İle Katalog Tasarımı

Sektörünüzde başarılı sonuçlar elde etme peşindeyseniz bu konuda küçük detaylara önem vermeniz gerek. Bu detaylar size sağlıklı sonuçlar vererek hedef kitlenizi etki altına almanızı kolaylaştıracatır. Özellikle önem verdiğiniz reklam çalışmalarının içerik ve bilgi dolgunluğu etkileşim kurmanızı kolaylaştıracaktır. Ürün ve hizmet tanıtımında en çok başvurulan yolardan bir tanesi kataloglardır. Etkileyici bir katalog satışların artmasına ve markaya olan bağlılığın fazlalaşması açısından avantaj sağlamaktadır.

 

Katalog Tasarımı

 

Kataloğunuz için doğru ebatları seçin

Katalog tasarımı profesyonellik isteyen bir iştir. Tasarımınıza başlamadan önce mutlaka analiz yaparak başlamanız gerekir. Dikkat ekici içeriklerin belirlenerek içerik sonrası katalog ebatı belirlenmelidir. Kullanıcıların rahat kullanabileceği şık bir tasarım ortaya çıkarmak oldukça önemlidir. Eğer aktarmak istediğiniz ürün ve içerik ölçüleri büyükse o tasarıma uygun ebatlarda çalışma yapılmalıdır.

 

Katalog tasarımınızda görsellerin ve metinlerin tasarımlarını doğru yerleştirmelisiniz


 

Kataloğunuzda kullanacağınız görsellerin kalitesi en üst seviyede olmalı ve hedef kitlenin dikkatini çekmelidir. Özensiz yerleşim planı kataloğunuzun karekterinin bozulmasına neden olur. Bütün bunlara ek olarak katalog görsellerinizin bilgi verici ve anlaşılır olması gerekir. Hedef kitlenizi sıkmayan görseller sayesinde katalog içersinde verilen bilgi akışı desteklenir ve ortaya büyüleyici bir tasarım çıkar. Kataloğunuzda görsellerin ve içeriğin belli olması katalog boyutunun ortaya çıkmasınada yardımcı olmaktadır. Eğer bir sayfada tam boy bir görsel kullanılacaksa görsel çözünürlüğü de ona göre ayarlanmalıdır.

 

Katalog Tasarımınızda Doğru Görseller Kullanın

Birçok kişi katalog hazırlama aşamasında yanlış görsel kullanabiliyor. Buda ilgili işlemin bozuk olması ve katalogun cansız olmasına neden olabiliyor. Bunun için eğer ürün veya hizmet tanıtımı yapılacak ise orijinal görseller tercih edilmelidir. Katalogun ana temasının görsellerle alakalı olduğu da atlanmamalıdır.

 

 

Katalog Tasarımlarınızda Vektörel Programları Kullanın

Katalog tasarımlarınızda görsel netliğinde bir problem yaşamak istemiyorsanız kötü veya düşük çözünürlüklü programlar kullanmayın. Photoshop programı daha çok düzenleme üzerinde kullanılmalıdır. Tasarım aşamasında mutlaka vektörel programlardan yadım almalısınız. Örn; İndesign, Corel.

 


Katalog Tasarımında Renk Seçimine Dikkat

Katalog tasarımında renk seçeneklerine önem verin. Her rengin insan psikolojisinde bir anlamı vardır. Marka farkındalığınızı oluşturmanız açısından da renklerin etkileri yadsınamaz. Sayfa tasarımlarında kullanıcak renklerin görselleri desteklemesi gerekmektedir. Bu durum markanızın daha fazla ön plana çıkmasına yardımcı olur.

 

Katalog Tasarımı


 

 • Kırmızı renk karşı tarafta heyecanı oluşturur ve dikkat çekici bir prestij kazandırır. Bunun için modern bir tasarım oluşturmak isterseniz katalog içerisinde kırmızıya yer verebilirsiniz.

 • Mavi renkte ise modernizm ve yenilik akımı oluşur. Profesyonellik ve kararlılık açısından da karşı tarafta ilgi uyanmasına neden olur.

 • Siyah rengin katalog içerisinde kullanılması ise firmanızın ağırlığını öne çıkaracak ve kurumsal prestij açısından katkı sağlayacaktır. Çoğu katalogda siyah renk tercih edilmektedir.

 • Yeşil renk güven veren bir tona sahiptir. Firmanıza güvenin oluşmasını istiyorsanız sayfa içlerinde veya dış kapakta bu rengi kullanım sağlayabilirsiniz.

 

 

Katalog Tasarımınızdaki Metinler Anlaşılır Olmalı

Katalog tasarımlarınızın içeriği anlaşılır olmalıdır. Düzgün bir Türkçe dili oluşturulmalıdır. Hedef kitlenin ilk okuyuşta okuduğunu anlaması kataloğunuzu inceleme süresini arttıracaktır. Aynı zamanda katalog tasarımı içersinde kullanacağınız metinlerin bilgi verici olması gerekmektedir. Görsel metinlerinin dikkat edilerek konumlandırılması tasarımınızın tamamlanmasını sağlayacaktır.

 

Katalog Tasarımınız Marka Kimliğinizi Yansıtmalı

Ortaya çıkartılan katalog tasarımı kesinlikle içersinde bulunduğunuz sektörü yansıtmalıdır. Bu şekilde hedef kitlenizi daha kolay etkileyebilirsiniz. Özellikle kapak resminde yer alacak görsel oldukça kritiktir. Tasarımınız için kurumsal grafik hizmeti almanız güvenilir bri sonuç almanızı sağlayacaktır. Marka bilinirliliğini arttırmak amaçlı sayfalar arası geçişlerde marka adının yer alması tasarımınızda mutlaka yer verilmesi gereken bir detaydır.

 

Hedef Kitlenize Odaklanmalısınız

Katalog tasarımının oluşturulma amacı ürün veya hizmetlerin tanıtılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu nedenden dolayı hedef kitlenize hitap edecek bir tasarım ortaya çıkartılmalıdır. Hedef kitlenin dikkatini çekebilecek özellikte görsellerin ve içeriklerin tasarım içersinde yer alması gerekir. Bu durum başarınızı arttıracaktır.

 

Tasarımınız Hazır, Peki Ya Baskı Aşaması ?

Katalog tasarım sürecinizi tamamladıktan sonra güvenilir bir matbaa hizmeti almanız gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi baskının net ve istenilen gibi olması gerekir. Baskı kalitesi düşük olan katalog tasarımı bütün uğraşlarınızın boşa çıkmasına neden olmaktadır.

  BLOG

  Dijital Reklam Ajanslarının
  İhtiyaçları Blogumuzda

  Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.