YÜKLENİYOR
innovative
works from
digital father
You must feel while designing.
It doesn't matter that the client didn't like your work.
The important thing is you give a work to your client that you are proud of.
Grow a respect to what you are doing!
Behance Reward Behance Reward
Sunum Dosyası Cepli Dosya Nedir?
Kurumsal Kimlik - Şubat 26

Sunum Dosyası Cepli Dosya Nedir?

Sunum Dosyası Cepli Dosya Nedir?

26 Şubat - Kurumsal Kimlik | 34 |

Firma, şirket ve şahıslar kurumsal yazışmalarında, tekliflerinde ve kurumsal emtiyalarının (broşür, föy, kartvizit, antetli kağıt vs.) hedef kitleye sunumunda bir dosya kullanır. İç kısmında özel cebi bulunan, müşteri gözünde daha etkili ve şık durması açısından özellikle kalın gramajlı kağıtlara basılan, farklı boy ve abatlarda tasarımı yapılarak basılabilen bu dosyalara "cepli dosya" adı verilir.

 

Sunum Dosyası

 

Kurumsal kimlik kılavuzu içinde yer alan cepli dosya tasarımı sunum dosyası olarak da tanımlanabilir. Cepli dosya üzerinde markanın logosu ve iletişim bilgileri yer alır. Her markanın sunum dosyası kendine özgü olmalıdır. Sunum dosyası aynı zamanda cepli dosya dediğimiz dosyaların üretimi karton, kağıt,mukavva, PVC plastik gibi ürünlerden yapılabilir. Sunum dosyalarının tasarımını grafik tasarımcılar, basımını ise matbaacılar yapmaktadır.

 

Sunum Dosyası Çeşitleri Nelerdir?

Şekli ve cep biçimine göre çeşitlere ayrılabilen kurumsal dosyalar (cepli dosyalar), bu biçimine göre de tek cepli, iki cepli, üç cepli olarak üç farklı çeşitlere ayrılır. Ek olarak dosyasının bulunduğu şekle göre de standart ölçülü dosyalar ve özel bıçak kesimli dosyalar olarak da ayrımı yapılmaktadır.


Cepli Dosya

 

Sunum dosyasının içine konulacak ürünlerin miktarı ve boyutuna göre sırt kısmını genişletilebilmektedir. Cepli dosyaların 21x29,7 cm (A4) ölçülerinde kağıdı taşıyabilmesi için üretimi gerçekleştirilir. Sunum dosyalarının tercihe göre farklı ölçülerde küçük veya büyük olarak da üretimi yapılabilmektedir.

    BLOG

    Dijital Reklam Ajanslarının
    İhtiyaçları Blogumuzda

    Logo tasarımından, reklam filmlerine kadar tüm konuları ele aldığımız blogumuzu inceleyebilirsiniz. Sizde dijital reklam ajansları için önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.